Як працює менеджмент відходів у Швеції

11.09.2023

Керівниця проєктів ГО “Еколтава” Марина Садкіна в рамках навчальної поїздки до швеції ознайомилися з тим, як працює система управління відходів у цій скандинавській країні.

Система управління відходами в Швеції передбачає роздільне збирання відходів. Згідно з місцевим законодавством, з 2001 року забороняється видалення на полігони відходів, придатних для спалювання (відходи упаковки) та з 2003 року харчових відходів.

У такі контейнери, профінансовані Асоціацією розширеної відповідальності виробників, шведи збирають вторсировину (картон, папір)

Система роздільного збирання відходів підкріплюється мотивацією, адже згідно з місцевим законодавством, тарифи для населення різняться відповідно до кількості фракцій сортування. Проте плата є уніфікованою для кожної окремої системи збирання, встановлюється окремим муніципалітетом і має включати всі компоненти управління відходами разом з видатками на просвітництво.

Такі помаранченві “бігбеги” у Стокгольмі призначені для збору будівельних відходів

У Швеції діє 35 полігонів і 33 сміттєспалювальні заводи (забезпечують теплопостачання). Також характерні біогазові заводи, які на відміну від об’єктів механіко-біологічного оброблення продукують безпечний компост. 

В межах Швеції діє монополія на надання послуг з управління побутовими відходами муніципальними компаніями (включаючи аспекти міжмуніципальної співпраці) з залученням субпідрядників. Країна має амбітні плани і поступово запроваджує більш детальне роздільне збирання окремих фракцій. Так, з 1 січня 2025 року заплановане запровадження роздільного збирання відходів текстилю.

В середньому кожен швед(-ка) генерує близько 450 кг відходів щорічно, що на 150 кг перевищує відповідний показник по Україні.

Експертка з управління відходами та керівниця проєктів Еколтави Марина Садкіна відвідала “Stockholm Vatten och Avfall”, муніципальну компанію, яка надає послуги управління відходами та водними ресурсами. 

Представники організації розповіли, що останній полігон твердих побутових відходів у Стокгольмі був закритий в 2010 році. Стокгольм має Муніципальний план управління відходами на період 2001-2024 рр., згідно з яким управління відходами здійснюється з урахуванням принципів ефективного використання ресурсів та в синергії з іншими підходами підготовки короткострокових програм та стратегічного планування міста.

Наразі всі зібрані відходи за операціями розподілені наступним чином: 

64 % – відновлення з отриманням енергії (спалення), 

32 % – рециклінг (пероблення), 

7 % – анаеробне зброджування з отриманням біогазу,

3 % – повторне використання, 

1 % – видалення. 

Отриманий біогаз забезпечує потреби в паливі всіх сміттєвозів,  25% автобусів та на 50% – місцеву систему опалення.

Система збирання відходів у Стокгольмі передбачає різноманітні рішення для населення, включаючи мобільні пункти роздільного збирання відходів. Всі непотрібні, але придатні до використання предмети побуту можна здати в такі пункти, де їм шукатимуть наступних власників через спеціальний мобільний додаток.

В кожному супермаркеті є безкоштовні паперові пакети для харчових відходів. 

Аптеки збирають протерміновані ліки. Магазини косметики долучаються до збирання упаковки від косметики у співпраці з муніципалітетами.

Вердикт: цікавий досвід, вражаючі, продумані і дуже достойні практики для впровадження в Україні. 

Дана навчальна поїздка проводиться в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики і адвокації в Україні (EPAIU), яку виконує Міжнародний фонд “Відродження” за підтримки Швеції.