Пожежі на полтавському сміттєзвалищі: чи може повторитися грибовицька трагедія?

17.01.2023

Вранці 6 січня на Полтавському сміттєзвалищі, що знаходиться поблизу с.Макухівка, виникло займання. Вогонь знищив сміття на площі 0,011 га. Про це повідомляється на офіційному сайті ДСНС в Полтавській області. Займання було на глибині, що, власне, ускладнювало розуміння масштабів цієї пожежі. В її ліквідації взяло участь одне відділення 3 ДПРЧ та 2 одиниці пристосованої техніки КАТП-1628. Із 13 січня займання перейшло на іншу площу – близько 200 кв.м. Відкритого вогню немає, але сміття тліє в основному на глибині.

Чим же такі пожежі можуть загрожувати довкіллю та людям?

По-перше, під час горіння виділяються речовини, які можуть негативно впливати на здоров’я людини. По-друге, у повітря потрапляє вуглекислий газ та водяна пара, що можуть чинити шкоду в контексті зміни клімату. По-третє, тривалі пожежі на сміттєзвалищі можуть спричинити обвали.

Із серпня 2021 по січень 2022 року “Еколтава” проводила дослідження умов, в яких мешкають жителі с. Макухівка поблизу сміттєзвалища. Отримали такі результати: 

  • в повітрі постійний сморід та запах тліючої пластмаси,
  • у воді шахтних колодязів, яку населення споживає із господарсько-питною метою, перевищений вміст нітратів, фторидів, загального заліза, загальна жорсткість. У воді виявлений вміст важких металів – марганцю та хрому шестивалентного. Споживання такої води негативно впливає на здоров’я та спричиняє різноманітні захворювання,
  • існують постійні загрози пожеж,
  • відсутнє додаткове транспортне сполучення із містом, єдина дорога пролягає через сміттєзвалище,
  • птахи, які харчуються відходами на сміттєзвалищі сідають на подвір’ях та присадибних ділянках жителів, розносячи збудники небезпечних хвороб та яйця гельмінтів.

Як можна зарадити виникненню пожеж на сміттєзвалищі? 

В глобальному сенсі – закрити сміттєзвалище та побудувати сміттєпереробний завод у місті, окремо сортувати і компостувати органіку. 

“За даними проведеного морфологічного дослідження побутових відходів у м. Полтаві  у 2022 році ГО “Еколтава” встановлено, що найбільшу частку становлять органічні відходи (харчові відходи, відходи зелених насаджень тощо). У місті їх окреме сортування відсутнє, тому усі вони потрапляють на сміттєзвалище. Внаслідок їхнього гниття у тілі сміттєзвалища утворюється велика кількість вогненебезпечного газу метану, – розповідає експертка ГО “Еколтава” Надія Гроза. – Тому на локальному рівні виходом є відсортовування органічних відходів зі складу побутових відходів. Такі відсортовані відходи у подальшому можна перетворити на компост”.

ГО «Еколтава» у 2022 році на замовлення GIZ розробляла рекомендації для КАТП-1628 щодо організації та розвитку у Полтавській територіальній громаді системи управління побутовими відходами, зокрема великогабаритними, ремонтними відходами та відходами зелених насаджень для. Щодо поводження з відходами зелених насаджень фахівці організації рекомендували застосовувати компостування відходів зелених насаджень.

Фахівці “Еколтави” вважають, що при поводженні із зазначеними у статті видами відходів потрібно брати до уваги не лише діюче законодавство у сфері управління відходами, а і враховувати вимоги Закону України “Про управління відходами”, який вступить у дію у 2023 році.

Відповідно до Закону України “Про управління відходами”, який набере чинності 09.07.2023 року визначається, що: “Роздільне збирання відходів у населених пунктах здійснюється для таких видів відходів, як папір і картон, пластик, скло, метал. При цьому створюються умови для забезпечення роздільного збирання біовідходів, текстилю, небезпечних відходів у складі побутових та інших видів відходів, що підлягають роздільному збиранню”.