Що полтавці викидають у сміттєві баки?

13.01.2023

У листопаді цього року ГО «Еколтава» спільно з ГО “Нуль відходів. Львів” за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» розпочали проект з дослідження ситуації з побутовими відходами під час російської агресії у приймаючих громадах – зокрема Полтаві та Львові. Зокрема, роботу почали з проведення морфологічного аналізу відходів у Полтаві за підтримки комунального підприємства КАТП 1628. Його проводили на основі вмісту сміттєвоза на майданчику КАТП-1628 біля Полтавського сміттєзвалища, що в с. Макухівка. Нині вже є результати цієї роботи. 

Найбільшу частку у загальній кількості займають харчові відходи – 49,7%. Пластик і полімери (29,4%) на другому місці за обсягом, а скло (6,3%) – на третьому. Інші види відходів, які були у складі сміття, – папір та картон (2,8%), чорні метали (1,3%), кольорові метали (0,8%), текстиль (4,8%), небезпечні відходи (1,2%), кістки, шкіра, гума (0,9%), залишок ТПВ після вилучення компонентів (2,9%). 

Отриманий відсотковий вміст розрахований як середнє значення між трьома послідовно проведеними вимірюваннями. При цьому для дослідження був обраний вміст сміттєвозу з одного і того ж району. Для аналізу була взята контрольна проба вагою 300 кг кожного разу із трьох проведених вимірювань.

Отримані результати експерти «Еколтави» порівнювали з дослідженням 2020 року. Тоді морфологічний склад сміття визначали на основі контейнерів для змішаних відходів на контейнерному майданчику мікрорайону «Браїлки» (по вул. Кучеренко). У вмісті сміттєвого баку обраховували відсоток вторсировини, органічних відходів та інших відходів, які не переробляються.  

Дослідженнями у 2020 та 2022 роках встановили, що більшу частину змішаних відходів складають органічні відходи. Тому експерти радять в першу чергу слід звернути увагу на управління органічними відходами у місті. 

 

2020 р.

2022 р.

Вторсировина

18,2%

19,4%

Органічні відходи

53,0%

49,7%

Інші відходи, які не переробляються

28,8%

30,9%

 

За отриманими результатами у 2022 році фахівці «Еколтави» роблять наступні висновки:

– більшу частину змішаних відходів припадає на органічні відходи;

– відмічається низький рівень сортування відходів скла, паперу, пластику, попри встановлені контейнери для роздільного збору цих компонентів;

– потрапляння до контейнерів для роздільного збору відходів (скло, папір, пластик) додаткових видів відходів (потрапляння органічних решток, у контейнери для пластику потрапляння полімерів, які не піддаються переробці), що вимагає додаткового досортування працівниками КАТП-1628. Перемішування вторсировини за наявності органічних компонентів призведе до забруднення відносно чистих матеріалів, збільшення кількості неперероблюваного залишку та зменшення кількості ресурсоцінної сировини.

До контейнерів для змішаних відходів, кажуть експерти, потрапляє велика кількість ПЕТ пляшок, паперу, склобою, проте у місті є встановлені контейнери саме для цих видів відходів. Серед полімерів велика кількість припадає на пакети, ватні палички, тару від фасування харчових продуктів, поліетиленову плівку.

На низький рівень сортування серед населення насамперед впливає наступне:

  • Низький рівень інформування населення від КАТП-1628 про рекомендації до сортування, 
  • відсутність інформаційних табличок, що можна викидати до контейнерів з маркуванням «пластик», «скло», «папір»,
  • відсутність інформації про подальшу долю відсортованої мешканцями вторсировини.

Тому особливу увагу потрібно звернути на проведення просвітницької та роз’яснювальної роботи серед населення міста.

Дослідження морфологічного складу побутових відходів є складовою частиною для підготовки стратегії громади щодо управління відходами і дає можливість визначити оптимальну та найбільш ефективну систему збирання та переробки відходів.

Проєкт «Дослідження стану сектору управління твердими побутовими відходами під час російської агресії в Україні у приймаючих громадах» реалізується в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснюється Міжнародним фондом “Відродження” за фінансової підтримки Швеції.