Еколтава вимагає зберегти незалежність НАБУ і САП заради довкілля

23.07.2025

Еколтава доєднується до вимог УКМ, Save Dniprо, Екодії, ЕПЛ, Екоклубу та інших українських екологічних ГО та вважає, що закон №12414 про підпорядкування НАБУ та САП Генеральній прокуратурі – це крок, який відкриває шлюзи для корупції, знищення довкілля і відкату реформ.

Підставляючи під удар незалежні антикорупційні органи, ми робимо десять кроків назад у демократичному розвитку України та інтеграції в Європейський Союз. Український народ уже заплатив надто високу ціну. Ми не маємо права допустити цього.

Цей закон руйнує систему стримувань і противаг, створену після Революції Гідності за участі громадянського суспільства та міжнародних партнерів. А в екологічній сфері це означає:

  • Безкарність для корупціонерів у надрокористуванні, лісовому та водному господарстві.

  • Ризик «спускання» справ про незаконну забудову, схем на відбудові та тіньову торгівлю дозволами.

  • Відновлення «ручного керування» через можливість Генпрокурора блокувати або перерозподіляти справи.

Раніше саме НАБУ розслідувало:

Ослаблення незалежного нагляду означає одне: ще більше безкарних злочинів проти природи, громад і майбутнього. І це може обернутися катастрофою. Екоспільнота не може стояти осторонь.

Справжня цінність НАБУ – саме в інституційній незалежності від старих нереформованих структур, включно з Генпрокуратурою. Саме звідти походить найбільший ризик саботажу, вибіркового правосуддя та корупції.

Організації-члени Української Кліматичної Мережі також виступили за скасування закону №12414. 

Закликаємо громадські організації, журналістів, експертів, активістів і міжнародних партнерів:

  • Поширювати публічну незгоду з Законом №12414;

  • Вимагати його скасування;

  • Підтримувати незалежну антикорупційну інфраструктуру та реформування правоохоронної й судової системи – як умову відбудови, справедливості та вступу України до ЄС.

Незалежні НАБУ і САП це не примха. Це фундамент національної безпеки і частина суспільного договору.