Чому не можна зривати першоцвіти

15.03.2023

Ви знали, що за купівлю або продаж першоцвітів загрожує штраф від 1,7 тис до 3,4 тис гривень? Це дійсно так. Адже більшість першоцвітів занесені до Червоної книги України. Серед них – всі види підсніжників, білоцвітів, крокусів, рябчиків, горицвіт весняний та інші. 

Побутує міф про те, що збір квітів без коріння не шкодить рослині. Насправді, це не так. Зазвичай квіти викопують повністю, а все зайве обрізають вже після формування букетів. Проте навіть зрізання верхньої частини рослини з року в рік призводить до вирождження першоцвітів. Знищенню цих квітів також сприяють спалювання трави, розорювання територій, поширення чужорідних рослин (наприклад, амброзії).

Що загрожує тим, хто зриває, продає та купує першоцвіти?

  • для тих, хто зриває червонокнижні рослини, передбачено покарання: від 510 грн до 850 грн на громадян та від 850 до 1,4 тис. грн на посадових осіб з конфіскацією квітів (ст. 90 КУпАП);
  •  за незаконну купівлю та продаж первоцвітів штраф становить від 510 грн до 1, 7 тис. грн (ст. 88-1 КУпАП);
  • за ті ж дії щодо рослин, які ростуть на території природно-заповідного фонду і занесені до Червоної книги України, або ж охороняються відповідно до міжнародних договорів нашої держави, покарання – від 1, 7 тис. грн до 3, 7 тис. грн з конфіскацією рослин (ч.2 ст.88-1 КУпАП).
  • за один екземпляр незаконно зірваної червонокнижної рослини, передбачена відповідна компенсація за її знищення. Сума в кожній області відрізняється, становить від 30 до 62 грн у залежності від області та виду рослини.

Як можна зарадити знищенню першоцвітів?

  • Замість придбання букетика першоцвітів, можна прогулятися лісом або ботанічним садом, де ці квіти ростуть у природних умовах. і помилуватися ними там.
  • Можна також обирати декоративні форми першоцвітів у горщиках, що продаються в магазинах з ліцензіями на продаж рослин з Червоної книги України.
  • Поширюйте інформацію про незаконність торгівлі першоцвітами. Можливо, люди й не здогадуються, яку шкоду природі вони наносять, зриваючи квіти, занесені до Червоної книги. 
  • Повідомляйте до поліції, якщо бачите продаж першоцвітів з рук. Відповідно до ст. 88-1 та 90 Адміністративного Кодексу України торгівля рослинами, занесеними до Червоної книги, є незаконною.
  • Якщо все ж таки вам подарували першоцвіти з цибулинами, можна їх висадити на присадибній ділянці, в лісі або віддати у ботанічний сад. 

Не зривайте першоцвіти! Давайте разом станемо на захист рослин з Червоної книги України!