ЄС – найбільший імпортер російського викопного палива: дані CREA

26.01.2023

Центр досліджень енергетики та чистого повітря (CREA) опублікував свій щотижневий зріз, в якому аналізує експорт викопного палива з Росії. 

Так, з 16 по 22 січня 2023 року найбільшим імпортером російського викопного палива був Європейський Союз. До п’ятірки інших найбільших імпортерів увійшли Китай, Індія, Туреччина та Південна Корея.

ЄС імпортував:

  • трубопровідний газ, 
  • нафтопродукти,
  • ЗПГ (зріджений природний газ),
  • сиру нафту.

Китай імпортував суміш сирої нафти, вугілля та трубопровідного газу. Імпорт Індії охоплював сиру нафту та вугілля. Туреччина імпортувала суміш вугілля, сирої нафти, нафтопродуктів і трубопровідного газу. Імпорт Південної Кореї охоплював вугілля та сиру нафту.

Чотири з п’яти найбільших портів, що імпортують російське викопне паливо, були розміщені в Азії, а їхні імпорті товари охоплювали сиру нафту та вугілля. Один із п’яти найбільших портів розташовувався у Європі й здійснював імпорт ЗПГ.

До п’ятірки найбільших країн-імпортерів ЄС минулого тижня увійшли Нідерланди, Словаччина, Німеччина, Бельгія та Італія.

Минулого тижня вартість поставок сирої нафти з Росії зросла, при цьому збільшилась кількість поставок у невідомі напрямки — це могли бути непродані вантажі, які досі не мають покупців, або судна, що не декларують пункт призначення. 

Досить стабільною залишилась вартість поставок нафтопродуктів. Обсяги морських поставок російської нафти відновився до рівня, що передував забороні з боку ЄС, однак через падіння цін на російську нафту вартість таких поставок досі була значно нижчою, ніж раніше. Зростання цих обсягів вказує на важливість зниження граничної ціни, щоб не дати Росії змоги отримувати надмірні прибутки для фінансування вторгнення в Україну.