Як громадам шукати гроші на екологічні проекти та зелене відновлення

23.09.2022

22 вересня Еколтава провела щорічну координаційну зустріч з громадами “Як шукати гроші на екологічні проекти та зелене відновлення”. В ній взяли участь представники 18 міських та сільських територіальних громад – Полтавської, Михайлівської, Решетилівської, Козельщинської, Білицької, Пришибської, Петрівсько-Роменської, Великобудищанської, Опішнянської, Сергіївської, Білоцерківської, Пирятинської, Новоселівської, Новооржицької, Краснолуцької, Драбинівської, Мартинівської та Кременчуцької.

Спікерами на зустрічі були представники Полтавської ОВА, Решетилівської ТГ, Української кліматичної Мережі, Асоціації Міст України та ГО “Еколтава”. До слова долучився і перший заступник голови Полтавської обласної ради Олександр Лемешко. 

Начальниця відділу організаційної роботи, звітності та зв’язків з громадськістю Департаменту екології та природних ресурсів Полтавської ОВА Ірина Лебідь детально розповіла про програму “Life” та як громадам подати заявку в напрямку циркулярної економіки, збільшення якості життя, пом’якшення змін клімату, збереження природного біорізноманіття, а також перехід до альтернативних джерел енергії.

Начальник відділу економічного розвитку, торгівлі та залучення інвестицій Виконавчого комітету Решетилівської міської ради Андрій Романов виступив з доповіддю на тему “Виклики громад в сьогоденних реаліях” та виокремив 5 основних – бюджетні, соціальні, кон’юнктурні, потреби сьогодення і нормативно-правові виклики. Найбільш гострою для всіх громад зараз є залежність від викопного палива та пошуки можливостей впровадження енергоефективних заходів, а також “Думати сьогодні про завтра” і приймати ті рішення, які призводять до помітних змін на краще.

Координатор Української Кліматичної Мережі Максим Бабаєв розповів про те, як локальна енергетика може стати вирішенням проблем опалення та чому традиційні енергомережі вразливі, акцентував на важливості доступу до енергії за будь яких умов, енергетичної автономності населених пунктів, важливості впровадження заходів з енергозбереження. Також громада має обов’язково переглянути те, як використовується енергія та мати декілька варіантів енергозабезпечення в кризових ситуаціях. Рішенням для громад є сонячні електростанції, використання біопалива і мобільні теплові потужності. 

Фінансовий експерт “Асоціації міст України” Сергій Гаращук розповів представникам громад про стратегічне планування і наскільки важливо, щоб воно було детально проговореним та пропрацьованим. Спочатку треба виділити переваги, які має громада, далі – виклики, з якими стикається, а насамкінець те, якою громада бачить сама себе в майбутньому. Напрацювати візію, місію, стратегію, визначити пріоритети, розробити цільові програми й поставити завдання щодо їх виконання. У всіх департаментах про місцевих програмах має бути зв’язок з системами стратегічного планування, фінансового планування – це синхронізований процес. 

Технічка експертка ГО “Еколтава” Надія Гроза представила учасникам результати дослідження використання місцевих екологічних фондів У Полтавській та Сумській ТГ. Команда аналітиків дослідила те, наскільки громади ефективно використовують кошти з екологічного податку, а також рекомендації щодо того, як підвищити якість та ефективність фінансованих проєктів в рамках використання місцевих екофондів.

Під час зустрічі обговорили і відновлення українських громад після війни. Аналітикиня Юлія Авраменко презентувала “Дорожню карту “зеленого” післявоєнного відновлення українських громад” та акцентувала про необхідність зеленої трансформації абсолютно всіх громад, а не лише тих, що зазнали руйнувань внаслідок воєнних дій. Вона наголосила на важливості викорінення радянської спадщини й формування екологічно-свідомого суспільства та гідних умов для життя людей.

Координаторка проєктів ГО “Еколтава” Анна Бесєдіна поділилася успіхами проекту “ПоСАДИ!”. Весняна допомога переросла в надзвичайно важливу благодійну акцію із забезпеченням людей продуктами харчування – насінням, яке отримували люди, що опинилися в скрутному становищі під час війни. Загалом забезпечити насінням вдалося понад 3000 людей, а команда Еколтави вже розробила фандрейзингову платформу, щоб якомога більше пакунків з насінням могли дістатися до тих, хто цього потребує.

Підсумував зустріч заступник голови Полтавської обласної ради Олександр Лемешко, який розповів про виділення коштів з обласного бюджету для відновлення Кременчуцької ТЕЦ, яка була частково знищена внаслідок ракетних ударів російських окупантів. Поділився важким досвідом відвідування з гуманітарною місією до Ізюму та Балаклії. За його словами, гострими питаннями на даний момент залишаються екологічні проблеми, продовольча безпека й енергетичне забезпечення в громадах, постраждалих від російської окупації та обстрілів. 

Нагадаємо, що захід проводився в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснює  Міжнародний фонд “Відродження” за фінансової підтримки Швеції.

Авторка фото: Юлія Авраменко