Результати аналізу головного енергетичного плану м. Суми

07.01.2022
Ціна на газ в Європі вперше в історії сягнула понад $2000 за 1 м.куб, в Казахстані відбуваються протести проти раптового підняття ціни на зріджений газ, а ЄС може внести газ та атомну енергію в список “зелених” видів енергії. Виглядає як сценарій до фільму? Але це сьогоднішня реальність.
Саме задля того, щоб зменшити використання викопного палива, не поглиблювати глобальну зміну клімату і при цьому, щоб населення мало доступне тепло, потрібно розробляти План дій сталого енергетичного розвитку та клімату (ПДСЕРК). Використання вугілля, нафти, газу та зростання цін на них може призвезти до енергетичної кризи та залишити населення без доступу до тепла.
У 2021 році команда Еколтави дослідила План дій сталого енергетичного розвитку  м. Суми та презентувала результати свого аналізу. 
Переглянути презентацію: https://cutt.ly/FUNxd6q 
Якщо оцінювати якісні характеристики, то цей План дій містить багато даних та інформації щодо того, як місто хоче досягти встановлених у ньому цілей. Проте, в ньому є речі, які можна покращити:
  • включати до розрахунків усі основні джерела викидів, зокрема й промисловість;
  • ставити більш амбітні цілі щодо переходу на відновлювані джерела енергії та передбачити більше проєктів з використанням ВДЕ;
  • застосовувати інтегрований підхід до пом’якшення наслідків і адаптації до зміни клімату;
  • сприяти доступу містян до безпечного, надійного і доступного енергопостачання, а також програм з модернізації існуючого житлового фонду з метою подолання енергетичної бідності населення;
  • сприяти виділенню фінансового забезпечення для впровадження передбачених заходів та програм своєчасно та у повному обсязі.
Хочемо підкреслити, що нині жителі міст все більш гостро відчувають вплив зміни клімату, особливо – літні люди, діти та жінки. Міста все частіше потерпають від хвиль тепла, особливо ті, в яких існує брак зелених насаджень. Крім того, все більш звичними стають повторювані підтоплення та поривчасті вітри, які пошкоджують будівлі та електромережі, спричиняючи збої в постачанні електроенергії та води. В свою чергу, аномальні спеки збільшують рахунки за кондиціювання повітря в приміщеннях та спричиняють ріст споживання електроенергії та, відповідно, викидів СО2 в атмосферу. Все це сприяє ще швидшій зміні клімату. Це небезпечне коло  потрібно розірвати та зупинити зростання глобальної температури на рівні 1,5 градуса Цельсію. 
Зі звітом можна ознайомитися на сайті https://cutt.ly/AUNxFnp