Перспективи організації поводження з ТПВ в громадах

28.05.2021

26 травня 2021 року з відбувся круглий стіл на тему “Міжмуніципальне співробітництво в сфері поводження з відходами: місцеві плани в Північно-західному субрегіоні Полтавської області” для представників Пирятинської, Гребінківської, Чорнухинської, Новооржицької ОТГ.  Головною метою заходу було ознайомити громади з ситуацією поводження з твердими побутовими відходами. Оскільки, зараз в Україні склалася катастрофічна ситуація у сфері поводження з побутовими відходами.

На заході були присутні: представники адміністрацій та підприємств Пирянської, Чорнухинської, Гребінківської, Новооржицької територіальних громад.

З вступним словом виступили: Едуард Рева, заступник директора Департаменту будівництва, містобудування та архітектури і житлово – комунального господарства Полтавської обласної державної адміністрації та Тарас Журавель, заступник Керівника Глобального Проєкту “Підтримка ініціативи з експорту технологій захисту довкілля”.

Оксана Ілляш, доцентка кафедри екології Полтавського національного політехнічного університету імені Юрія Кондратюка, запропонувала оновлення по субрегіональному плану поводження з відходами в рамках Лубенсько-Пирятинського кластеру. Також була представлена оцінка альтернативних варіантів.

 Про ситуацію поводження з ТПВ по громадах розповів, Максим Макуха технічний фахівець ГО “Еколтава”.

Субрегіональна стратегія поводження з відходами в Полтавській області корелюється переглядом системи тарифів на збір і вивіз ТПВ та комунальних відходів із метою поступового забезпечення повної компенсації витрат відповідних організацій. Співфінансування 50% з ОФОНПС на: контейнеризація населених пунктів, будівництво, добудова, реконструкція полігонів і звалищ ТПВ, придбання сміттєзбиральної техніки, спецтехніки для обслуговування полігонів, говорив Максим Макуха технічний фахівець ГО “Еколтава”.

Нова програма буде розроблена у другій половині 2021 року.  

Технічний фахівець презентував результати опитувань серед населення та проведений аналіз по кожній територіальній громаді. Запропонував рекомендації для покращення ситуації. Звичайно ситуація в чотирьох громадах дуже різна, але основними завданнями є:

  • Необхідно включити в місцеві плани заходи з інформаційної кампанії через місцеві соцмережі, менше ЗМІ;
  • Акцент на переробці органіки вдома. Подумати над опціями для багатоквартирних будинків;
  • є запит на роздільний збір. Велику частину населення влаштовує існуюча система. Можливо варто розвивати муніципальну систему пунктів прийому вторсировини. Або приватно-публічне партнерство як в Чорнухах;
  • Оптимізація процесу подрібнення щепи: можливо є доцільним створити майданчик для накопичення “зелених відходів” і дроблення їх при наявності вільного часу працівників КП. За прикладом КП”Лазірки-добробут”.
  • Створення або пошук ринку збуту для щепи. Наприклад для опалення муніципальних приміщень, або ж як паливо для вразливих груп населення по прикладу Гребінки.

Поділився успішними практиками поводження з ТПВ в Україні, Геннадій Дубов директор ТОВ “Екотехнологична компанія “Гранік”. Розповідав про тарифи на вивезення сміття, які є на сьогодні та які нас очікують у майбутньому.

Початком другої частини круглого столу стало ознайомлення з порядком розроблення місцевих планів поводження з ТПВ, про це говорила Тетяна Омельяненко, експерт з питань поводження з відходами.

Підсумки заходу підводив Нікола Дойчінов, експерт GIZ говорив щодо міжмуніципального співробітництва, яким саме воно має бути. Як краще налагоджувати перші кроки та розповідав про міжнародний досвід.