Як маркують пластик?!

21.05.2021

Пластик став частиною нашого життя. Коли ми чуєте слово “пластик” більшість уявляє пляшку мінеральної води, різні хімічні засоби для прибирання або ж одноразовий посуд. Насправді пластик міститься в набагато більшій кількості речей про які ви навіть не здогадувалися! Проте, давайте розбиратися із основними, які використовують для зберігання їжі та напоїв. Якщо візьмемо виріб із пластику то на звороті ви можете побачити в маленькому трикутнику, який утворений трьома стрілками  цифру від 1 до 7 або 9, внизу – літерний код пластику. Пропонуємо ознайомитися з маркуванням, яке розповість про типи пластику, використаного для розфасування продукту.

  • Цифра 1 та літерний код PET або PETE свідчить про те, що пластикова тара виготовлена з поліетилентерефталату. Це найпоширеніший харчовий пластик. З нього виготовлені пляшки, банки, різні пакувальні контейнери, одноразові скляночки. Він використовується для зберігання води, соків та різних прохолодних напоїв. Дуже часто PETE застосовується для упакування сипучих харчових продуктів. Добре піддається переробці і повторному використанню.

  • Цифра 2 і код HDPE вказують на те, що пакувальна тара зроблена з поліетилену високого тиску. Він застосовується для виготовлення пакетів для молочних виробів, пляшок для шампунів, мийних засобів і різних відбілювачів, а також каністр для моторної та інших машинних олив тощо. Перероблюється та придатний до повторного використання.

  • Цифра 3 і код V PVC або ПВХ позначають полівінілхлорид, універсальний синтетичний полімер. Він слугує для упакування харчових жирів, сипких продуктів, рідини для миття скла і дзеркал. Зауважимо, що цей пластик використовується для виготовлення пластикових труб, підлогових покриттів, натяжних стель, іграшок, шторок для ванних кімнат, пластикових вікон, садових меблів тощо. Ми живемо в епоху полівінілхлориду і не думаємо нічого змінювати, а треба: ПВХ належить до найнебезпечнішого типу пластмас. Його практично не можна утилізувати. Під час спалювання ПВХ виділяє небезпечні діоксини, які можуть викликати онкологічні захворювання. Не можна утилізувати даний пластик на своїй дачі чи в селі, якщо не хочете отруїти себе і своїх сусідів.

  • Цифра 4 та код LDPE — під цими символами приховується поліетилен низького тиску. Його використовують для виготовлення поліетиленових пакувальних матеріалів, пакетів для супермаркетів, CD- та DVD-дисків. До 60-х років повністю замінив целофан. Маркування LDPE можна знайти на великих поліетиленових кульках (пакетах), на пакуваннях від памперсів чи підкладок тощо. Від поліетилену високого тиску відрізняється тим, що погано розтягується і при натягуванні рветься. Цей матеріал можна утилізувати і повторно використовувати. Найбезпечніший пластик для упакування харчових продуктів.

  • Цифра 5 та код PP – це поліпропілен. З цього матеріалу роблять кришки для пляшок, склянки для сметани, йогуртів, пляшки для сиропів, кетчупу, гірчиці, пляшечки для дитячого харчування. З поліпропілену виготовляють іграшки. Поліпропілен PP застосовується при виробництві медичних засобів, пакувальних матеріалів, посуду для гарячих страв, контейнерів для заморожування продуктів. З нього роблять так звані “шуршики”. Поліпропіленові пакунки з-під круп, макаронів, печива, цукерок, сухих сніданків тощо. «Шуршик» лускає, якщо спробувати такий пакунок розтягнути (на відміну від поліетиленових пакетів, які тягнуться). Низький рівень переробки пов’язаний з труднощами при знезараженні, видаленні запаху і нальоту. PP неможливо перероблювати безкінечну кількість разів (за різними джерелами в середньому до 4 разів). 

  • Цифра 6 та код PS призначені для полістиролу. З нього виготовляють піддони для птиці та м’ясних продуктів, випускають одноразові тарілки і склянки, виробляють ланч бокси, одноразовий посуд, пінопласт. Як і ПВХ, під час нагрівання може утворювати канцерогени. З цієї ж причини в ємності з полістиролу не можна наливати алкоголь. Метод переробки підбирається, виходячи зі стану вторсировини. Найчастіше його гранулюють. Наприклад, пінопласт при достатніх розмірах направляють на вторинне використання без подрібнення. Дивіться уважніше на денце, деякі такі ємності виготовлені з поліпропілену (РР-6). 
  • Маркування РР на пластиковому посуді означає, що виготовлена ​​вона з поліпропілену. Такі ємності можна використовувати в мікрохвильовій, наливати гарячі напої. Однак в сукупності з алкоголем поліпропілен виділяє фенол і формальдегід, які викликають втрату зору у людини. Якщо на упаковці з пластиковим посудом зображений трикутник з стрілок, розшифровка означає, що харчова тара проведена з вторинної сировини. А ось з якого саме вказує цифра всередині трикутника. Це може бути пластик, папір, картон, метал, дерево, тканину, скло. Якщо на пластиковому виробі нанесений знак келиха з виделкою, це розшифровка маркування на пластиковому посуді для гарячого. В таких ємностях можна нагрівати і зберігати їжу. Якщо ж знак перекреслений, не можна такий посуд застосовувати для їжі.

  • Цифра 7 та код OTHER — суміш різних полімерів. У цій групі можна натрапити на пластик, виготовлений з полікарбонату.  Найчастіше це багатошарове пакування, у склад якого входять декілька видів пластику. У разі тривалого використання і частого миття з таких виробів може виділятися бісфенол А, який становить небезпеку для здоров’я людини. Загалом не переробляється.

  • Цифра 9 та код ABS – Акрилонітрил бутадієн стиролу, використовується для виготовлення більшості комп’ютерного пластику, екранів смартфонів, корпусів телевізорів. ABS – термопластичний матеріал. Він переробляється методом термічної регенерації. Позбавитись пластику назавжди неможливо. Окрім використання у побуті, він необхідний у медичній, фармацевтичній сферах, будівництві та завжди під рукою в наших смартфонах. Потрібно лише усвідомлювати його необхідність для раціонального використання, переробки та утилізації.