Чи готові жителі Пирятину, Чорнух, Гребінки та Новооржиці сортувати відходи? Результати соціологічного опитування.

16.04.2021

ГО “Еколтава” провела опитування жителів Північно-Західного субрегіону Полтавської області з метою дослідження організації системи управління відходами та готовності населення до впровадження роздільного збору відходів в ОТГ.  Участь в опитуванні прийняли чотири громади: Пирятинська,  Гребінківська, Новооржицька , Чорнухинська. Загалом це 600 респондентів, по 150 опитаних в кожній громаді. Анкетування включало в себе зокрема відповіді на наступні питання:

 • організація збору відходів у ОТГ (хто обслуговує ОТГ, який тариф на вивезення, скільки комунальних підприємств працює на території ОТГ);
 • організація роздільного збору відходів (як організований роздільний збір, хто вивозить, з якою періодичністю, які є складнощі зі збором, які об’єми вторсировини було зібрано за попередні роки, чи існують пункти прийому на території ОТГ, які типи відходів там приймаються);
 • наявність стихійних сміттєзвалищ;
 • культура компостування органічних відходів (чи працює компостування в домогосподарствах, актуальність встановлення контейнерів для органічних відходів);
 • великогабаритні відходи (наявність подрібнювачів для гілок, опалення щепою);
 • збір небезпечних відходів;
 • актуальність впровадження роздільного збору відходів;
 • наявні канали комунікації щодо екологічних новин.

Крім того  були проведені глибині інтерв’ю для більшої точності результатів.

Як виявилося, в кожній громаді  мешканці по своєму були не  задоволені станом поводження з відходами. На думку населення, представники місцевої влади мають докласти максимум зусиль щодо питань організації збору небезпечних відходів: відпрацьованих енергозберігаючих лампочок, батарейок, акумуляторів, електронних відходів (телевізорів, комп’ютерів) та діяльністю влади з протидії появи нових стихійних сміттєзвалищ та закритих старих. 

Зображення:Шкала задоволення респондентів за восьми видами індикаторів

 

Стосовно послуги  вивезення відходів в громадах, респонденти дали наступну оцінку: 32,2% опитаних (193 респонденти) оцінили послугу на три з п’яти можливих бали, 26% (157 респондентів) оцінюють послуги вивезення відходів вище середнього, 22% (130 респондентів) поставили максимальні п’ять балів. Загалом нижче середнього послугу вивезення відходів оцінили 20% населення (120 опитаних).

Зображення: Оцінка послуг вивезення відходів

 

Також, щодо регулярності вивезення сміття, результатами стало: 59% та 20% респондентів які вважають процес збору відходів в їх громадах здебільш або помірно регулярним відповідно, лише 7% опитаних вважають збір відходів нерегулярним.


Зображення: Оцінка регулярності вивезення відходів

 

Ми також дізнавалися про наявність контейнерів біля житлових секторів. У більшості опитуваних вони є наявними біля будинку або ж їх забирає машина за графіком. Проте, на думку жителів , дуже мала кількість баків для роздільного збору відходів таких як: папір, пластик, скло.  

Зображення: Організація вивезення відходів

 

Згідно відповідей населення було з’ясовано, що найбільш бажана система збору відходів шляхом встановлення контейнерів для роздільного збору відходів біля будинків. Близько 56% опитаних (335 респондентів) зазначили, що бажають встановлення контейнерів для роздільного збору відходів, 17% (103 респонденти) готові користуватися баками для змішанго збору відходів, в той час як 22% (133 респонденти) хочуть щоб машина збирала відходи по графіку.

Зображення:Бажана система організації вивезення відходів серед населення

 

Тож, як ми можемо бачити з наведеного нижче графіку, загалом населення громад підтримує ідею  щодо роздільного збору відходів. 


Зображення: Ставлення респондентів до роздільного збору відходів

 

Виходячи з нижче зазначеного графіку, можна, виокремити  ключові фактори, які на думку респондентів могли б мотивувати населення, на запровадження практики роздільного збору відходів в громадах Північно-Західного субрегірну. А саме наявність баків для роздільного збору є одим із факторів впровадження практики сортування відходів в домогосподарствах. 

Зображення: Найвпливовіші фактори мотивації запровадження роздільного збору сміття

 

Також  одним з найвпливовіших показників є й отримання коштів від вторсировини, які можна залучити для покращення благоустрою міста .

Говорячи про актуальності просвітницької кампанії близько 81% опитуваних зазначили, що проведення просвітницької кампанії є необхідним важилем за для налагодження якісного діалогу з населенням громад.

Зображення: Актуальність просвітницької кампанії

 

Підсумовуючи вище наведені інографічні матеріали приходимо до висновку, що населення громад відчуває необхідність якісної зміни системи менеджменту твердих побутових відходів. По при переважну відсутність контейнерів для роздільного збору відходів, населення громад  готове до поступового запровадження практики сортування відходів. 

Нами були  запропоновані рекомендації як  можна покращити систему управління відходами в ОТГ.

Першою  рекомендацією є налаштування “міжмуніципальної” (між ОТГ) співпраці.

Адже фінансування заходів з облаштування даного комплексу пропорційно ляже на всі ОТГ. Також при створенні місцевих планів важливо синхронізувати їх з регіональним планом. Наприклад, здійснювати закупівлю сміттєвозів, якими було б доцільно доставляти відходи на великі відстані до центрального сміттєпереробного комплексу.

Загальними рекомендаціями для всіх громад є:

 • одим із  перших кроків  є проведення інформаційних кампаній через місцеві соцмережі, ЗМІ,  інтернет видання, газети та телебачення. Оскільки за результатами нашого опитування для  жителів вони є основними джерелами отримання екологічної інформації. Місцевій адміністрації під силу налагодити інформувати населення за допомогою місцевих груп. Навіть просто копіюючи або роблячи репости інформації із інших спеціалізованих сторінок. 
 • дослідження показує що громадяни позитивно реагують на зв’язок вторсировина-місто-благоустрій. Це може бути додатковим стимулом для громадян долучатися до роздільного збору. Можливі різноманітні акції – такі як “Село за кошти виручені від збору вторсировини встановило нові лавки/урни/ліхтарі” або ж влаштовувати змагання між населеними пунктами за кількість зібраної вторсировини нагороджуючи переможців покращеннями благоустрою. 
 • акцент на переробленні органіки вдома. Оскільки в усіх ОТГ згідно з інформацією отриманої з Держстатистики, більшість населення проживає в приватних будинках. В таких умовах, є доцільним пропагувати домашнє компостування, адже це є дешевшим і простішим для організації. 
 • в усіх громадах є запит на роздільний збір відходів. Ми бачимо декілька шляхів реалізації цього невеликим коштом: варто розвивати муніципальну систему пунктів приймання вторсировини, можливо таких що працювали б в “базарний день”, коли є велике скупчення людей. За прикладом того як наразі відбувається заготівля горіхів та інших товарів: підприємцями на мікроавтобусах.  Або ж  приватно-публічне партнерство за принципом Чорнух: громада наймає підприємця для обслуговування наявних контейнерів для роздільного збору.
 • знайти ринок збуту або ж застосовувати щепу, це може підвищити економічну доцільність для її обробітку. Сфери використання для благоустрою в якості мульчі для квітів (зменшує кількість бруду на газонах), для опалення комунальних приміщень, для передачі вразливим групам населення в якості палива.
 • відповідно до опитування, населення, як правило не вдоволено поводженням з небезпечними відходами. Замовляйте екобус і рекламуйте його! 

    На нашу думку, найкращим шляхом для впровадження роздільного збору є впровадження політики яка передбачає різний рівень оплати за змішане і відсортоване сміття. Але в цьому випадку потрібно відходити від загальних контейнерів до яких мають доступ усі, на користь контейнерів закріплених за будинками (наприклад комплекти 120 літрових, для приватних господарств, або закриті контейнерні майданчики для багатоквартирних), зараз такий проєкт реалізують в Лохвиці. Іншим шляхом є збір відходів в машину, лише мішками, у вартість яких закладено різний тариф для збору (дорожчі чорні мішки для змішаного, дешеві прозорі для вторсировини). Мішки розповсюджуються муніципалітетом. Різні відходи збирають в різні дні. Іншим шляхом може бути створення пунктів приймання вторсировини на території ОТГ.

ГО “Еколтава”  12 та 13 квітня  провела  тренінги “Сортуванням не можна нехтувати” для вчителів загальноосвітніх навчальних закладів: Пирятинської, Чорнухинської, Гребінківської та Новооржицької громад, які відбувались в онлайн режимі через карантин. На лекції ми розповідали про небезпеку побутових відходів, про принципи розумного споживання, а також надали рекомендації стосовно мінімалізації відходів. Нами також була презентована пізнавальна гра “ Еко- мемо” . Дана гра  призначена для інформаційно-просвітницької діяльності, щодо сортування відходів  для учнів загальноосвітніх навчальних закладів. 

Зображення: Гра “Еко-мемо”

 

З 19 квітня – 5 травня цього року буде проведений конкурс “Збери більше!”  між школами даних громад. У школах буде відбуватися безпосередній збір вторсировини, а саме ПЕТ-пляшок (пластикових) та макулатури. Зібравши якогомога більше вторинної сировини, школи передають її на подальшу переробку. Переможці конкурсу отримають цінні призи.

Своїм наступним кроком ми плануємо  тренінг для представників бізнесу “Запровадження принципу “Нуль відходів”. Також в травні на території громад  заплановані Екофести. Де ми проведемо “ Чисті ігри” –  екологічний, освітній і волонтерський проєкт, який дозволить учасникам навчитися основам роздільного сортування сміття. Крім того після гри буде проведена драйвова розважальна програма! 

Тому аби нічого не пропустити, слідкуйте за новинами ГО”Еколтава” у соціальних мережах  та на нашому сайті . На вас буде чекати багато новин та крутих подій!

Проєкт реалізується за підтримки Глобального Прєкту GIZ “Підтримка ініціативи з експорту технології захисту довкілля”.