У Полтавській ОДА обговорили стан та перспективи розвитку системи управління відходами в області

29.01.2021
Відсутність обладнаних полігонів для вивезення відходів і розуміння того, як технічно організувати переробку вторсировини на рівні громад;
На чиїй території збудувати сміттєпереробний завод;
Нерозуміння мешканців громад чому й навіщо треба сортувати сміття і чому вони мають за це платити гроші;
Куди здавати відсортоване, як налагодити процес збирання вторсировини з сортувальних майданчиків і як заохотити підприємців долучитися до цього процесу.
 
Ці та інші питання озвучили голови Чорнухинської, Пирятинської, заступники голів Новооржицької та Гребінківської об”єднаних територіальних громад на засіданні круглого столу “Стан та перспективи розвитку системи управління відходами: розробка регіонального плану управління відходами Полтавської області”, що відбувся у Полтавській облдержадміністрації.
 
Саме ці громади стали учасниками Глобального проєкту ♻️ «Підтримка ініціативи з експорту технологій захисту довкілля», що впроваджується #GIZ_Ukraine за дорученням Федерального міністерства довкілля, захисту природи та безпеки ядерних реакторів Німеччини (BMU).
 
Проєкт є пілотним, і успішна реалізація його на території обраних громад стане прикладом екологічного, свідомого поводження зі сміттям для інших громад Полтавщини та України. Плюсом саме цього проекту є обмін досвідом між українськими та німецькими фахівцями у справі збору, сортування та утилізації ТПВ.
 
Як зазначила головний спеціаліст відділу поводження з побутовими відходами Управління благоустрою територій та комунального обслуговування Міністерства розвитку громад Євгенія Новікова, “розроблення регіонального плану управління відходами на принципах міжмуніципального співробітництва є важливим пунктом загальнонаціональної стратегії екологізації поводження з відходами. Нині обрані громади, у яких запускаємо пілотний проєкт, стануть прикладом і створять реальну основу для масштабування такої роботи на всю територію країни”.
 
Глибокий аналіз стану та перспектив реформування системи управління ТПВ на Полтавщині презентувала кандидат технічних наук, доцентка кафедри прикладної екології та природокористування Національного університету “Полтавська політехніка ім. Ю. Кондратюка” Оксана Ілляш. В підсумок аналізу – закладено кілька варіантів можливого міжмуніципального співробітництва та стратегія їх реалізації.
 
Також серед пропонованих інструментів впровадження європейських практик в управлінні твердими побутовими відходами на регіональному рівні є:
– компостування органічного сміття;
– організація навчально-практичного курсу для підготовки фахівців на місцях;
Дорожня карта управління відходами на місцевому рівні.
Цим на етапі впровадження проєкту займатиметься ГО “Український центр європейської політики”.
 
У листопаді минулого року, у рамках цього масштабного Проєкту розпочата спільна ініціатива “Роз’яснювальна кампанія у сфері поводження з відходами”, що реалізовується громадською організацією “Еколтава”.
 
Нашою метою є підвищення рівня обізнаності мешканців громад щодо поводження із твердими побутовими відходами; сприяння підвищенню громадської активності та розвитку соціального підприємництва задля зміни ставлення до проблем сміття в громадах.
Підсумовуючи зустріч заступник голови Полтавської ОДА Євген Греков наголосив: “Приємно те, що люди готові до інновацій, важливо лише налагодити відповідний рівень комунікації та сприяти формуванню довіри до влади. Довіра має вибудовуватися поступово, зусиллями всіх учасників процесу”.