Дослідження нових впливів пандемії COVID-19 на генерування твердих побутових відходів

26.01.2021

Пандемія COVID-19 змінила світ. Змінила звичний уклад життя кожного з нас. Змусила дотримуватися правил безпеки, носити маски, тримати дистанцію. Вірус вразив не лише організми людей. Завдав відчутного удару промисловості, сфері обслуговування, відобразився у зміні структури споживання людей і додав зайвих турбот тим, хто відповідає за сферу поводження з відходами. Компаніям та працівникам цієї сфери, попри всі виклики, не можна було припинити обслуговувати міста, інакше сміттєвий колапс був би неминучим. Європейський Союз ще 14 квітня опублікував Рекомендації стосовно роботи сфери поводження з відходами. В той час в Україні Міністерство регіонального розвитку рекомендувало мешканцям зменшити кількість утворюваних відходів, оскільки їх кількість на контейнерних майданчиках невпинно зростала за повідомленнями перевізників. 

Тож яка причина такого зростання ТПВ? Як достеменно вплинув карантин на систему поводження з відходами в Україні та які її недоліки він виявив, і, найважливіше, як можна зробити цю систему стійкою до майбутніх пандемій? 

Відповіді на ці питання шукали фахівці громадських організацій “Нуль відходів Львів”, “Еколтава”, дослідницької агенції “Фама”, та міжнародної спілки “Zero Waste Europe”. Проведення цього дослідження та напрацювання рекомендацій стало можливим за підтримки Міжнародного фонду “Відродження” та Посольства Швеції в Україні.

Робота над Дослідженням відбувалася в три етапи:

 • Збір вихідної інформації у 4-х досліджуваних містах (Львові, Трускавці, Полтаві та Миргороді) та опрацювання міжнародного досвіду (матеріалів та кейсів Zero Waste Europе).
 • Аналіз морфологічного складу твердих побутових відходів у 2 ОСББ, проведення 34 глибинних інтерв”ю (з представниками влади, компаній-перевізників ТПВ, власниками пунктів приймання вторсировини, закладів громадського харчування та рітейлу),  здійснення контент-аналізу повідомлень у ЗМІ та аналіз протоколів ТЕБ і НС у досліджуваних містах та розпоряджень МОЗ.
 • Підбиття підсумків та формування звіту, рекомендацій для закладів громадського харчування, салонів, перукарень та рітейлу, органів місцевого самоврядування.  

Під час Дослідження нам вдалось виявити наступне:

 • Відсутність або недостатня кількість даних сфери поводження з відходами.
 • Збільшення кількості відходів, але зі специфікою: коливання маси відходів у містах були незначними, натомість істотно зріс об’єм на контейнерних майданчиках у житлових районах міста.
 • Збільшення кількості пакування.
 • Збільшення кількості вторсировини у контейнерах для змішаного сміття.
 • Поява нового типу відходів: відходи пандемії.
 • Більш ніж половина вмісту смітника – харчові відходи.

 • Збільшення кількості будівельних відходів і тотальне “прибирання” у приватних будинках та квартирах.

На основі опрацьованих матеріалів та отриманих даних команда проєкту пропонує наступні рекомендації:

Рекомендації щодо збору даних:

Покращити збір даних про ТПВ, які утворюються в місті, зокрема:

 • об’єми відходів, які утворюються
 • маса відходів, які утворюються
 • маса відходів, яка передається на видалення на полігони, компостування чи подальше перероблювання
 • за утворювачами відходів: окремо від населення і бізнесу
 • дані про зібрану вторсировину за фракціями
 • морфологічний склад ТПВ від різних утворювачів
 • перелік організацій, що здійснюють операції з ТПВ, негабаритними відходами, небезпечними відходами (перевізники, сортувальні станції різної форми власності, пункти приймання вторсировини, пункти збору небезпечних та негабаритних відходів, станції компостування, організацій, що управляють полігонами ТПВ).

2. Забезпечити відкритість цих даних.

Рекомендації щодо організації збору ТПВ:

 1. Запроваджувати роздільний збір органічних відходів та створювати можливості для централізованого та децентралізованого компостування чи анаеробного зброджування з утворення біогазу.
 2. Покращувати систему роздільного збору вторсировини на прибудинкових контейнерних майданчиках.
 3. Розширювати мережу збору, ремонту та утилізації негабаритних відходів.
 4. Розширювати мережу збору та утилізації небезпечних відходів.
 5. Забезпечити безперебійну роботу пунктів приймання вторсировини та організацій, що займаються поводженням і збором небезпечних відходів, та ремонтних майстерень для побутових речей (швейні, ремонту одягу і взуття. меблів, ремонту техніки тощо). Регламентувати їхню роботу окремим протоколом.
 6. Проводити інформаційні кампанії для мешканців щодо поводження з відходами

Рекомендації щодо засобів індивідуального захисту (ЗІЗ):

 1. Заохочувати мешканців без симптомів ГРЗ використовувати багаторазові маски.
 2. Не заохочувати мешканців використовувати одноразові рукавиці як заміну миття чи/та дезінфекції рук.
 3. Викидати одноразові ЗІЗ від населення в контейнери для змішаних відходів згідно з рекомендаціями Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів. 

Більше рекомендацій для закладів харчування, служб доставки, сфери обслуговування, закладів торгівлі, тощо – тут:

Повний звіт Дослідження – тут: WASTE & COVID-19. Дослідження нових впливів на довкілля в умовах епідемії COVID-19 в Україні_Звіт_2020