Програма поводження з твердими побутовими відходами у м.Полтава на 2021-2025 роки

22.10.2020
Рішенням більшості депутатів на сесії міської ради 21 жовтня затвердили Міську програму поводження з твердими побутовими відходами.
 
Розробники програми-стратегії, котра має на меті системне розв’язання проблеми відходів – фахівці ГО “Еколтава” – Максим Макуха, Сергій Антоненко, Надія Гроза, представники Управління ЖКГ та КАТП-1628.
 
Коли програма почне системно впроваджуватися, а вантажівки зі змішаними відходами все рідше заїжджатимуть у ворота Макухівського звалища.
 
У програми є два основних завдання:
– мінімізувати кількість відходів;
– провести просвітницьку роботу.
 
Лекції відбуватимуться на постійній основі, проводитимуть їх у школах та інших закладах і розповідатимуть, що робити, щоби менше відходів потрапляло на звалище.
 
ВАЖЛИВЕ З ПРОГРАМИ:
У Полтаві стане більше контейнерів для різних типів сміття та, відповідно, контейнерних майданчиків. Ті, які вже існують, будуть прибрані та відремонтовані.
– Для старих меблів, гілок дерев та будівельного сміття передбачена закупівля великих контейнерів для портальних сміттєвозів об’ємом 7 м³, які встановлять у спальних районах міста
– Почнуть діяти сортувальні лінії
– З”являться нові сміттєвози
 
У 3 види контейнерів збиратимуть різне сміття: пластик, скло та папір.
 Пластик. Встановлять замість контейнерів об’ємом 1,1 м³ контейнери сітки з більшим об’ємом та більшою висотою, щоби із баків не витягували пляшки.
 
Скло. Сортоване скло у Полтаві йде на переробку в Київ. Причому важливо відокремити т.з. “неліквідне скло” кінескопи моніторів, медичні ампули, оптичне скло, лампове скло, дзеркала та інше.
 
 Папір. Зібраний папір у Полтаві вивозять на паперовий комбінат в Обухів. Упаковки Тetra-Pak з під соків, вина, молока, горнятка тощо, на сортувальній лінії відокремлюватимуться від ПЕТ-пляшок та відправлятимуться на пресування.
 
Деревина. Частину спиляних гілок, меблів, новорічних ялинок використовуватимуть для опалення майстерень КАТП-1628, решта потраплятиме на сміттєзвалище. Програма передбачає придбання дробарки для подрібнення подібних відходів.
 
Тканина. Одяг та іншу тканину сортувати й потім використовувати як паливо для опалювання приміщень.
 
“Наша версія Програми була більш амбітною. Останнє морфологічне дослідження сміття у Полтаві ще раз довело: 42% вмісту змішаних контейнерів – це органічні відходи. Ми пропонували встановити окремі контейнери для збору органічних відходів і далі їх мали (за прикладом Львова) компостувати. Утім, УЖКГ відкинуло цю пропозицію. У Львові органічні відходи від населення та листя компостує полтавська фірма. Вони могли б це робити й у рідному місті. В подальшому ми плануємо таки внести цю правку у Програму”, – каже технічний фахівець “Еколтави” Максим Макуха, котрий безпосередньо брав участь у створенні Програми.
 
Наостанок, трохи цифр.
Обсяг фінансування програми з 2021–2025 роки з міського, обласного та державного бюджету становить 221 млн 53 тис. грн. У 2021 році місто має профінансувати програму на 49 млн 386 тис. грн, а обласний бюджет на 13 млн 80 тис. грн.
 
Також у програмі поводження з відходами на 2021 рік передбачили:
придбання 600 контейнерів для змішаних ТПВ – 8 млн 40 тис. грн;
придбання 100 контейнерів для збору великогабаритного сміття – 5 млн 230 тис. грн;
придбання 700 контейнерів для роздільного збору сміття – 9 млн 590 тис. грн;
придбання сміттєвоза з боковим завантаженням ТПВ – 1 млн 668 тис. грн;
придбання 2 сміттєвозів із заднім завантаженням відходів – 6 млн 338 тис. грн;
придбання портального сміттєвоза середньої вантажності – 2 млн 350 тис. грн;
коригування схеми санітарного очищення міста – 100 тис. грн;
облаштування та капітальний ремонт контейнерних майданчиків – 2 млн грн;
придбання сортувальної лінії – 6 млн 700 тис. грн;
придбання первинного подрібнювача – 8 млн 620 тис. грн;
придбання пакувального преса – 840 тис. грн;
будівництво ангару під дві сортувальні лінії – 10 млн грн.
 
У 2022 році мають почати будівництво Полтавського субрегіонального полігону ТПВ зі співфінансуванням міського та державного бюджету за 50 млн грн. Розроблення проєкту на рекультивацію Макухівського сміттєзвалища заплановано на 2024 рік. Вартість становить 1 млн 700 тис. грн.
 
Ми тримаємо під контролем реалізацію програми та інформуватимемо вас про кожен крок, котрий зробить Полтава, йдучи цим шляхом!
 
З повним текстом Програми і додатками можна ознайомитися тут: Програма-поводженння-з-ТПВ-у-м.-Полтава