Ні — забудові Свидовця: відео протестної акції на вершині гірського масиву

27.08.2019

Ініціатива Free Svydovets – це об’єднання активістів, що вже майже три роки  захищають гірський масив Свидовець у Карпатах від урбанізації . Тячівська та Рахівська РДА затвердили проект, який передбачає забудову цього масиву для створення величезного туристичного комплексу, який буде у 5 разів більший за Буковель. Екологічні організації разом із музичним колективом Ол.Ів.’є, Сашком Положинським та Іваном Маруничем, підтримали ініціативу проти забудови та ініціювали всеукраїнську інформаційну кампанію за збереження Свидовця.

Близько 100 представників екологічних організацій із різних міст України розгорнули наметовий табір на Свидовці та звернулися до президента України із проханням захистити унікальні природні екосистеми гірського масиву Свидовець від урбанізації та  сприяти створенню нових об’єктів природно-заповідного фонду. Тобто, розширити охоплення природно-заповідного фонду у Карпатах, та включити туди територію Свидовця і його праліси. 

Так, Ол.Ів.’є під час екологічного табору Green Camp надихнулися походом на Свидовець та записали новий сингл #FreeSvydovets, присвячений кампанії. Презентація відбулася в кінці липня просто у фейсбуці з підписом “Ол.Ів.’Є та друзі” 

А сьогодні на сторінці ініціативи Free Svydovets з’явилося відео з акції-протесту на вершині Свидовця. У ньому ініціатори, представники українських екологічних організацій, науковиця українського гідрометеорологічного інституту та Сашко Положинський закликають зберегти  гірський масив Свидовець у первозданному вигляді для майбутніх поколінь, для сталого екологічного туризму низького впливу. Автори відео запрошують усіх українців не бути байдужими до проблеми. 

На завершення відео, 100 активістів власними тілами виклали на одній з вершин Свидовця, (біля озера Геришаска) напис “Free Svydovets”. За їх словами, це символізує єдність українського екологічного руху задля збереження Свидовецького масиву  вільним від агресивних масштабних забудов, приватизації.

Фото 1, 2: епізоди нового відео ініціативи Free Svydovets та акції на вершині масиву

«Ми організували Green Camp, щоб розповісти Україні про те, що за Свидовець бореться не лише три місцеві активісти, а ще і  багато екологічних громадських організацій в Україні та закордоном. До табору у горах долучилися активісти із Німеччини, Швейцарії, Грузії, Киргизстану, Росії та навіть із Колумбії. Під час табору кожен із нас особисто підписав звернення до президента України Володимира Зеленського” – розповіла співорганізаторка Green Camp 2019, виконавча директорка ГО “Еколтава” – Марина Цигрик.

За словами Світлани Краковської, завідувачки лабораторією прикладної кліматології Українського гідрометеорологічного інституту, на Свидовці уже спостерігаються наслідки змін клімату Карпатського регіону. Масштабні вирубки лісів та забруднення водних артерій Свидовця не лише погіршать життєдіяльність локальних громад, а й значно прискорять кліматичні зміни: 

“Запланована забудова цієї території включатиме антропогенне навантаження на екосистему від колосального туристопотоку. Це безумовно вплине на локальні та регіональні кліматичні умови, які вже і так змінилися впродовж останніх десятків років. Наприклад, порушення теплового балансу через зміну підстильної поверхні, зменшення кількості та якості питної води. Глобальне потепління у регіоні, як у всьому світі, не зупинити швидко. Це явище продовжуватиметься ще півстоліття і принесе, на жаль, багато лиха в регіон через збільшення екстремальності опадів, повеней, зсувів грунту, буревіїв тощо. Подальше скорочення зимового сезону, рівня снігового покриву та й днів зі снігом робить даний проект абсолютно не раціональним використанням природного фонду, яким, на правду, мають розпоряджатися не тільки місцеві чиновники. Натомість розвиток екотуризму та стале управління лісами, зокрема агролісівництво, може стати рятівним колом місцевим мешканцям, якщо вони збережуть цю незайману природу” – зазначає Краковська.

Проект туристично-рекреаційного комплексу “Свидовець” – це  будівництво більше ніж 60 готелів, 120 ресторанів, 33 лижних підйомників та 230 км лижних трас. Майбутній курорт передбачає розміщення   до 28 тисяч туристів одночасно. Заплановано створення низки торгових центрів, медичних і фітнес-центрів, банків, багатоповерхових стоянок і навіть злітної смуги.