Розбір польотів або навіщо в центрі Полтави встановлювався напис «Я ♥ Макухівку»
28.11.2016думки з народу
«Та це ж Полтава! Наш менталітет не виправити», – саме з цих слів розпочалася наша (еколтавська) недільна міні-акція, коли, ще не встигши виставити ряд дерев’яних літер «Я ♥ МАКУХІВКУ» до кінця, ми побачили двох «тверезих» чоловіків, один із яких емоційно розмахував руками і допитувався у дівчат-волонтерок, що це тут ми робимо, і в кінцевому результаті видав саме цей висновок. Після нього було ще декілька осіб, які також сприймають подібного роду заходи як щось непотрібне. Але це по-факту, єдине, що було з позначкою «-», відсотків 90-95 перехожих все ж з позитивом поставилися до побаченого і з розумінням до почутого.
про що розповідали
Макухівське сміттєзвалище (далі МС) – це сміттєзвалище. яке розташоване на сході від міста Полтава (на відстані 1,5 км) та на півдні від села Макухівка (на відстані 600 м). Воно є саме сміттєзвалищем, а не полігоном твердих побутових відходів (!), адже згідно ДБН В.2.4-2-2005 (“Полігони твердих побутових відходів. Основні положення проектування”) – “…полігони ТПВ є інженерними спеціалізованими спорудами…”, у даному ж випадку сміттєзвалище під Макухівкою не проектувалося й не переоснащувалося згідно стандартів, адже у післявоєнний період (50-ті роки XX ст.) місцеве населення не турбувалося про те, куди вивозити сміття, і що з ним далі буде: після визволення Полтави від німецьких окупантів місто почали відбудовувати, пісок брали з Білої гори (територія сучасного сміттєзвалища), а натомість завозили будівельні уламки та інший непотріб із зруйнованого міста, далі почали складувати тут відходи з заводів, а також стоки, адже на той час у Полтаві не було каналізації.
На даний момент МС займає близько 17,4 га (згідно документації КАТП 1628 має право розміщувати сміття на 15 га (!)), при цьому об’єм нагромаджених відходів становить понад 6 млн. тонн. За більш ніж 60 років експлуатації території, що є катастрофічним показником, адже на початку 2000-их років був припис обласної СЕС про те, що звалище переповнене і його потрібно рекультивувати, кар’єр повністю заповнився, його кромки перевищують абсолютну відмітку в 10 метрів (!). У 2006 році полтавські екологи тривожно заявляли, що сміттєзвалище переповнене на 107 % та за підрахунками поповнюється 100 тисячами тонн сміття щороку. На даний момент МС переповнене більш, ніж на 115 % (!).
до чого закликаємо
Підписання «меморандумів» – це справа потрібна, і це добре, що влада починає задумуватися про те, що якщо вони чогось не зроблять необхідного зараз, то на наступних виборах за них буде менше голосів «ЗА». Але найголовніше не в підписах і паперах, а у діях. І найважливіше завдання натепер маємо ми: ЗМІ, ГО, науковці, активісти різних напрямів, населення загалом – контроль і вимагання (саме «вимагання») звітів щодо виконаних робіт, пов’язаних із будівництвом сміттєпереробного заводу та сортувальних станцій у рамках Концепції поводження з твердими побутовими відходами, вимагання закриття та рекультивації Макухівського сміттєзвалища (зважаючи на вік сміттєзвалища та масив ТПВ на території навіть можливо зреалізувати видобуток біогазу), створення централізованої системи роздільного збору сміття у місті.
дежавю
Ми хочемо, щоби не було повтору історії, коли, всі попередні мери Полтави, обіцяли вирішити проблему «Макухівки», але процес лише зараз починає зрушуватися. Та чи далеко? Адже, звернувши увагу на інформджерела за 2012 рік можна відчути щось схоже, «ефект метелика».
Чи вирішить Полтава свою проблему з відходами, покаже час і наші спільні дії!


