Енергоефективність, економія, екологічність. Експерт розповів про переваги ОСББ
04.08.20164 серпня 2016 року в Полтаві відбувся тематичний прес-сніданок за участю експерта віртуального Ресурсного центру власників житла Богдана Лиса. У ході зустрічі з журналістами він поділився теоретичними аспектами створення та функціонування об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) та розповів про енергоефективність та можливості економії коштів при утворенні та ефективній роботі ОСББ.
Захід провели за ініціативи громадської організації «Еколтава». Як зазначили фахівці неурядового об’єднання, 1 липня вже минуло, але тема ОСББ все ж лишається актуальною. Адже, така форма управління будинком дає багато можливостей мешканцям економити енергію, гроші та нерви.
Організатори поставили за мету хочемо розповісти полтавцям, які переваги та перешкоди чекають на шляху створення та функціонування ОСББ.
Експерт віртуального Ресурсного центру власників житла Богдан Лис на початку виступу виловив думку, чому люди бояться створювати ОСББ:
– Людей лякає створення ОСББ, бо вони бояться, що цими будинками треба буде опікуватися без допомоги держави. Ми намагаємося знайти золоту середину при створенні ОСББ. Питання тут таке –чи готові співвласники утримувати своє майно.
Як зазначив фахівець, за останні 15 років було створено близько 100 ОСББ. Тільки з 2015 року цей рух почав набирати популярності.
– ОСББ – це перший крок на шляху до самоорганізації суспільства. Громадяни відходять від логіки моя хата скраю, і починають бути більш відповідальними. Коли ми підходимо до ОСББ, то відходимо від думки, що хтось має опікуватися нашим житлом, а ми будемо просто споживачами.
Говорити про ОСББ, на думку Богдана Лиса, варто у контексті екологічної культури. Раніше українців закликали економити воду, світло, газ. За словами фахівця ми маємо це робити, щоби зберегти для наших нащадків чисту планету. На думку експерта, У майбутньому багато ОСББ прийдуть до висновків, що заощаджувати на енергії це добре, коли ця енергія – екологічна. У Європі наприклад, Німеччина використовує екологічну енергетику. Ці питання пов’язані напряму з енергоефективними технологіями, які може використовувати ОСББ.

Що заважає створенню ОСББ? На думку Богдана Лиса, у людей не вистачає відповідних знань. Це ще й частково питання ментальності. Людей за десятиліття привчили, що буде хтось, хто опікуватиметься вашим будинком та житлом.
– Ми звикли, що прийдуть працівники ЖЕКУ і все зроблять. Які у нас були важелі впливу на ЖЕК? Ніякі. Ми не могли обирати виконавців робіт, скаржитися на якість їх діяльності.
Підсумовуючи, фахівець зазначив, що ОСББ – це власність, про яку мають турбуватися самі мешканці будинку. Головна мета створення ОСББ – захистити свою власність мінімальними тарифами, ефективно використовувати ресурси, підвищуючи цим рівень екологічної культури.
Роман Грицун, “Трибуна”
