Чеський науковець розповів полтавцям про видобуток біогазу та рекультивацію Макухівського сміттєзвалища
01.07.2016Про те, як можна заробляти на смітті, добувати біогаз та культивувати роздільний збір сміття полтавські громадські активісти та екологічні експерти говорили з чеським науковцем Павелом Новаком, який займається науковим дослідженням перспектив Макухівського сміттєзвалища.
Під час скайп-конференції чех запропонував рекультивувати половину звалища, встановити там біогазову установку, і заробляти з неї гроші. Другу половину сміттєзвалища можна тимчасово залишити.
Друга пропозиція полягає в тому, щоби зробити все і одразу, при цьому взятися за культивування роздільного збору сміття. Якщо окремо збирати скло, пластикові відходи, а окремо – органіку, то це може приносити непогані прибутки.
На думку експертів громадської організації «Еколтава», які цю конференцію організували, проблема Макухівського сміттєзвалища, що неподалік міста Полтава, стає все більш актуальною, очевидною і привертає увагу громадських активістів та населення. Вони пропонують, щоби влада приділяла цій проблемі більше уваги. Адже, звалище набуває все більших розмірів та поступово стає екологічним лихом міста.
За словами Юлії Мельник, поки що ми не можемо повністю припинити викидати сміття. Проте можемо зменшити міське звалище та зробити його більш безпечним. Але є болюче питання пошуку джерел фінансування, аби зробити це.
Кошти, на думку чеського фахівця, могла би дати міська влада, а також європейський банк реконструкції та розвитку
– Влада спільно з громадою може знайти інвестора. Ви могли би ініціювати круглі столи, і вирішувати цю проблему. Потрібні кошти на установки по біогазу та рекультивацію сміттєзвалища. Це проблема не тільки Полтави, а й інших міст України. Якщо цю проблему не вирішувати, то скоро неподалік міста будуть розростатися все нові й нові сміттєзвалища. Використання біогазу – це можливість до покращення екологічної ситуації у Полтаві. 100 тисяч тон відходів на рік заповнюють звалище все більше і більше. Рано чи пізно треба буде шукати новий полігон для побудови звалища, – розповідає Павел Новак.
Про необхідність рекультивації звалища також розповів громадський активіст Сергій Антоненко:
– Рекультивація має стати фінальною стадією закриття сміттєзвалища. Але всього цього замало Чому міська влада робить все для того, щоби не допустити сортування сміття? 70 тон склобою скла вивозиться на місяць. Ми втрачаємо близько 42-х тисяч гривень на цьому. Безхатченки сортують сміття на звалищах, і потім ці кошти ідуть комусь в кишеню.
На думку полтавських екологів використання біогазу та рекультивація сміттєзвалища мають впроваджуватися паралельно із роздільним збором сміття.
Активістка Юлія Городчаніна зауважила, що громадські організації та екологи мають самі розробляти і подавати проект рішення. Якщо чекати поки розглянуть петицію, то це може затягнутися на довго.
Роман Грицун, “Трибуна”

