У селі Зубівка на Полтавщині інвестор вклав 1 млн. грн. на модернізацію сільської школи. Тепер на заміну старої котельні навчальний заклад має автономне теплогенеруюче обладнання, що заощаджує 64% на використанні тепла.
Це стало можливим завдяки так званим ЕСКО-контрактам, що передбачають модернізацію бюджетних закладів коштом енергосервісних приватних компаній. Ціль – зекономити енергоресурси та бюджетні кошти.
“Ми встановили теплогенеруюче обладнаня українського виробництва, що в автоматичному режимі забезпечує школу теплом. Наразі у школі спостерігається економія використання газу на 64%, порівняно з показниками до енергосервісних робіт”, – розповідає Володимир Кріль – директор енергосервісної компанії, що працює з механізмом ЕСКО.
Організація-виконавець не лише встановлює обладнання, а й має забезпечити його обслуговування протягом дії всього контракту. Після закінчення дії договорів енергосервісне обладнання повністю переходить у власність закладу.
“Ми досягаємо економії відразу у декількох аспектах: зменшується споживання природного газу, використання бюджетних коштів і затрати на обслуговуючий персонал”, – зазначив підприємець.
Виробництво котла для школи коштувало компанії до 1 млн. грн.
Але, як пояснює сам інвестор, вигода бізнесу полягає в тому, що зекономлені кошти в результаті меншого споживання ресурсів у закладі протягом дії конратку надходять компанії, що забезпечила таку економію. Тож, інвестори зацікавлені створити максимальну ефективність енергоспоживання. Окрім цього за договором передбачено, що 10% зекономлених коштів залишаються в районному бюджеті.
“Була проблема з тим, що старі котельні розташовані близько 100 метрів від школи. Ми постійно мали вирішувати проблеми з ремонтом, втратами тепла. Це величезні затрати з бюджету на один заклад. Закупити нове обладнання самостійно бюджет не дозволяв”, – пояснює Олег Рутченко, начальник відділу освіти Миргородської РДА.
Керівництво школи також підтверджує, що зміни відчули – шкільні класи швидше нагріваються порівняно з періодом, коли використовували стару котельню.
“До кінця не вірили, що приватний інвестор може вкласти такі гроші у добробут сільської школи”, – говорить Віталій Гречаний, директор навчального закладу.
Закон України про можливості енергосервісу для бюджетних установ був прийнятий ще 2 роки тому, але вступив в дію з 2016 року.
За словами Володимира Криля, в першу хвилю ЕСКО-контрактів в Україні їх було заключено близько 18-ти. В Полтавській області поки всього 2 об’єкти, що скористалися ЕСКО-механізмом.
Варто зазначити, що до 2017 року були певні проблеми з закупівлями енергосервісних послуг державою, саме через програму ProZorro, але наразі їх вирішено, підкреслив інвестор.
Розмова відбулася під час прес-туру ГО “ЕКОЛТАВА” в напрямку Миргородського району, у рамках проетів “CLEEN: Енергоефективність, створення коаліцій на місцях” та “Link”.
Проекти фінансуються Європейським Союзом та Міністерством клімату та довкілля Норвегії.
Менеджерка з комунікацій ГО “ЕКОЛТАВА”
Маргарита Мостова