У селі Зубівка на Полтавщині інвестор вклав 1 млн. грн. на модернізацію сільської школи. Тепер на заміну старої котельні навчальний заклад має автономне теплогенеруюче обладнання, що заощаджує 64% на використанні тепла.

Це стало можливим завдяки так званим ЕСКО-контрактам, що передбачають модернізацію бюджетних закладів коштом енергосервісних приватних компаній. Ціль – зекономити енергоресурси та бюджетні  кошти.

“Ми встановили теплогенеруюче обладнаня українського виробництва, що в автоматичному режимі забезпечує школу теплом. Наразі у школі спостерігається економія використання газу на 64%, порівняно з показниками до енергосервісних робіт”, – розповідає Володимир Кріль –  директор енергосервісної компанії, що працює з механізмом ЕСКО.

Організація-виконавець не лише встановлює обладнання,  а й має забезпечити його обслуговування протягом дії всього контракту. Після закінчення дії договорів енергосервісне обладнання повністю переходить у власність закладу.

“Ми досягаємо економії відразу у декількох аспектах: зменшується споживання природного газу, використання бюджетних коштів і затрати на обслуговуючий персонал”, – зазначив підприємець.

Виробництво  котла для школи  коштувало компанії  до 1 млн. грн.

Але, як пояснює сам інвестор, вигода бізнесу полягає в тому, що зекономлені кошти в результаті меншого споживання ресурсів у закладі протягом дії конратку надходять компанії, що забезпечила таку економію. Тож, інвестори зацікавлені створити максимальну ефективність енергоспоживання. Окрім цього за договором передбачено, що 10% зекономлених коштів залишаються в районному бюджеті.

“Була проблема з тим, що старі котельні розташовані близько 100 метрів від школи. Ми постійно мали вирішувати проблеми з ремонтом, втратами тепла. Це величезні затрати з бюджету на один заклад. Закупити нове  обладнання самостійно бюджет не дозволяв”, – пояснює Олег Рутченко, начальник відділу освіти Миргородської РДА.

Керівництво школи також підтверджує, що зміни відчули –  шкільні класи  швидше нагріваються порівняно з періодом, коли використовували  стару котельню.

“До кінця не вірили, що приватний інвестор може вкласти такі гроші у добробут сільської  школи”, – говорить Віталій Гречаний, директор навчального закладу.

Закон України про можливості енергосервісу для бюджетних установ був прийнятий ще 2 роки тому, але вступив в дію з 2016 року.

За словами Володимира Криля, в першу хвилю ЕСКО-контрактів в Україні їх було заключено близько 18-ти. В Полтавській області поки всього 2 об’єкти, що скористалися ЕСКО-механізмом.

Варто зазначити, що до 2017 року були певні проблеми з закупівлями енергосервісних послуг державою, саме через програму ProZorro, але наразі їх вирішено, підкреслив інвестор.

Розмова відбулася під час прес-туру ГО “ЕКОЛТАВА” в напрямку Миргородського району, у рамках проетів “CLEEN: Енергоефективність, створення коаліцій на місцях” та “Link”.

Проекти фінансуються Європейським Союзом та Міністерством клімату та довкілля Норвегії.

Менеджерка з комунікацій ГО “ЕКОЛТАВА”
Маргарита Мостова