17 вересня в Полтаві на павільйоні фестивалю “Майстерня міста 2017” науковці, громадські діячі та підприємці, що займаються збором відходів, розповіли мешканцям про ситуацію з утилізацією та переробкою сміття у місті та в Україні.

На тренінгу лекції “Сортую сміття, екологізую людей!” від “ЕКОЛТАВИ” учасники фестивалю вчилися розрізняти маркування на упаковках, сортувати непотрібне в окремі контейнери та дискутували на тему роздільного збору відходів у нашому місті.

Микола Рябика, координатор проекту “ЧистоТак” від ГО “ЕКОЛТАВА” наголошує:

“Макухівське сміттєзвалище неподалік Полтави – це наше антропогенне лихо. Воно займає зараз близько 17,5 га, а згідно з документами має бути – 15 га. Все сміття  сортується в Полтаві, але безхатченками – за неофіційними даними близько 7 млн грн доходу за рік можна отримати від переробки відсортованого сміття на Макухівському полігоні.”

Дивіться також сюжет телеканалу СТБ – Свалки – убийцы – За живе!

Що ж сортують у Полтаві, та які відходи підлягають переробці, а які навічно залишаються сміттям на полігонах? Виділяють такі фракції: декілька видів пластику, склотара та склобій, макулатура, органічні відходи, метал.

Власник пункту прийому вторсировини в Полтаві розповів про умови прийому  у місті, тонкощі процесу переробки та класифікацію відходів на пунктах.

“От, наприклад, макулатура не вся підлягає прийому, тому не варто сподіватися що все можна здати на переробку. Треба знати, що макулатуру, як вторсировину поділяють на два види: картон і картонні вироби та архів” – зазначив підприємець.

Ціни на вторсировину у Полтаві:

Макулатура у не великих кількостях від окремих осіб (зошити журнали, папір офісний, книги) – від 2 до 2, 30 грн за кг.

Макулатура від підприємств та організацій (300 – 400 кг за тиждень) – від 3 до 3,35 грн за кг. У таких випадках варто звертатися до оптових заготівельників, тоді є можливість, що у Вас заберуть вторсировину прямо з офісу.

Пет-пляшка теж приймається в Полтаві – від 3,50 до 4,50 за кг. Винятком є біла пляшка з під молока та йогурту, її переробка є не вигідною та не раціональною, тому більшість пунктів не хочуть її приймати.

Скло: за одиницю склотари – від 30 до 50 коп., та за один кг склобою – від 20 до 60 коп.

Поліетилен (стрейч – плівка, целофан) також не так давно почали приймати окремі пункти, але ціна досить різниться в залежності від підприємця та самого стану і виду сировини.

Сергій Антоненко, активіст, що займається питаннями небезпечних відходів, розповів що та де сортують, а також, які перспективи у питаннях сортування сміття існують зараз у Полтаві:

“Нам треба робити так, щоб сміття не валялося під ногами. Я постійно ставлю питання, як  тонну сміття перетворити в нуль. У Полтаві наприклад проблема зі склобоєм. Але ж він може перероблятися на 100 %.”  

У цьому році активіст зареєстрував на конкурс “Бюджету участі – 2018” кілька проектів по сортуванню склобою в Полтаві. Оскільки його переробка та облаштування інфраструктури для збору є досить високовартісними заходами.

“Перший проект – закупівля контейнерів для мікрорайонів Левада і Поділ. Другий – закупівля контейнерів для Шевченківського району (Сади-1, Сади-2, Сади-3)” – розповідає Сергій.

Активіст закликав голосувати за його проекти після призначення їм порядкових номерів. 

“У Полтаві не приймають віконне скло, оскільки воно не зручне для транспортування на завод. Але його приймають у Супрунівці. У Полтаві зі сміттєзвалища за місяць вивозиться до 100 тонн склобою. Тобто, якщо запровадити збір скла окремо – місто може мати від 50 до 100 тис. грн за місяць. Внаслідок цих надходжень споживачам реально зменшити плату за вивіз сміття.” – говорить Сергій Антоненко 

А що робити небезпечними для життя та здоров’я відходами?

За три роки, зусиллями координатора ініціативи “Батарейки, здавайтеся!” – Сергія Антоненка та активістів “ЕКОЛТАВИ”, в Полтавській області зібрано 4,5 тони батарейок – надзвичайно токсичних електронних відходів.  Далі такі відходи  транспортуються на склад в м. Дніпро або до Львова на переробку. 

Окрім місцевих ініціатив, організатори дискусії наголошують, що зміни мають бути впровадженні  на більш масштабному рівні. 

Максим Макуха, експерт ГО “ЕКОЛТАВА” коментує:

“Зараз в Україні подано три законопроекти: “Про систему збирання та утилізації використання тари” №5614, “Про упаковку та відходи упаковки” №4028, та “Про відходи” №4838. Це значить, що є можливість зобов’язати виробників займатися не лише продукуванням сміття, але і його подальшою переробкою”

 

Маргарита Мостова

Менеджер зв’язків з громадськістю ГО “ЕКОЛТАВА”