На сьогодні у культурній галузі, а також серед організацій, тематичних рухів і окремих ініціатив досить поширеним є метод проведення масштабних івентів накшталт фестивалів, марафонів, форумів. Так в літню пору в Україні, та по всьому світу відбувається тисячі Фестивалів та інших масових заходів. Окрім дозвілля, навчання, спілкування такі заходи лишають по собі і інший, прихований бік свого проведення — продукування великої кількості неорганічних відходів і споживання ресурсів, що використовують одноразово.

         Наша команда  часто відвідує подібні публічні заходи, а також  організовує тури, тренінги та акції, серед яких  щорічний екологічний фестиваль в Полтаві. І кожного разу нас турбує питання раціональності використання матеріалів, споживання ресурсів і стан навколишнього середовища  після проведення масового заходу. Зазвичай помічаєш сотні штук одноразового посуду, завалені відходами  смітники, не використанану їжу (та енергію на її приготування), а з організаційної сторони кілограми паперу (реклама, роздаткові матеріали), дерева,  декору і витратного матеріалу.

Почали шукати альтернативу і прийняли рішення завчасно боротися з таким результатом під час організації.

          22 — 28 серпня “ЕКОЛТАВУ”  запросили взяти участь фестивалі “ЗемлеТворение”, що відбувається вже втретє у маленькому екопоселенні “Росичі” Канівського району Черкаської області.

         Основний меседж заходу  – життєдіяльність людини в гармонії з природою, оточуючими  та собою. На перший погляд цікаво, але не конкретно тому вирішили дізнатися більше і відвідати фестиваль.

Невелике село Михайлівка (20 км від Канева) третій рік поспіль приймає гостей з всієї України. На Фестивалі познайомилися з учасниками із Київа, Канева, Черкас, Вінниці, Харкова, Полтави , Тернополя, Львова,  Умані та ще з багатьох кутучків країни.

 

За словами орг.комітету основними цілями  фестивалю є створення альтернативної платформи  іншого способу життя –  не у великому місті а навпаки — в тихій та затишній місцині, дбайливе ставлення до навколишнього середовища, обмін досвідом господарювання на земельних ділянках, присадибних територіях, залучення  людей в екопоселення для гармонічного розвитку населених пунктів. А ідея фесту: розселення і розвантаження міст, розвиток не великих поселень  за принципами екологічно дружніх технологій і знань.

Фото: Маргарита Мостова

Організатор фестивалю — Володимир Сесін: Для розвитку маленьких територій, екопоселень,  збереження навколишнього середовища потрібні люди. Тому особисто моя мета  – показати альтернативу життя в місті, сприяти дбайливому з екологічної точки зору господарюванню на землі, та ,все ж таки, залучити до нашого поселення людей, що матимуть бажання змінити свій спосіб життя з суто споживацького до  більш гармонійного. До того ж фестиваль може створювати робочі місця для місцевих жителів і супутньо  – сприяти розвитку зеленого туризму на Черкащині”

Фото: Маргарита Мостова

Не можливо не сказати кілька речень про самих організаторів “ЗемлеТворения”.

Фестиваль створює команда місцевих жителів екопоселення на чолі з Володимиром Сеніним. Сам Володимир керівник клубу органічного землеробства в Каневі, проживає в “Росичах” вже 8 років, і за цей час встиг виростити органічний сад та город, збудувати  вермикомпостер для утилізації органічного сміття та продукування біогумусу, а також створити власне виробництво ефективних мікроорганізмів, що ферментують органічні відходи  і застосовуються як натуральний засіб підвищення врожаю.

Співорганізатор, ведучий фестивалю, виконавець пісень, — Олександр Зотов другий рік поспіль відвідує фестиваль,  разом з сім’ею відпочивають та виступають на події.

“Фестиваль не тільки сімейний,  а й для  широкого глядача, самотнім людям тут легко знайти друзів  — але я рекомендую приїжджати всією сім’єю для спільного розвитку. Мені також подобається,  що організатори пропонують саме таку ідею фестивалю,  а також їхнє бажання ділитися досвідом,  розширювати масштаб та формат”

Програма “ЗемлеТворения” включає великий перелік майстрів та поділена на тематичні блоки:

  • будівництво, землеробство (пермакультура) , енергетика (відновлювані джерела енергії, технології енергозбереження), ремесла (гончарство, лозоплетіння, рукоділля)
  • соціальні відносини: комунікації та суспільна взаємодія
  • здоров’я: здоровий спосіб життя та оздоровлення натуральними методами (гімнастика, масаж, здорове харчування)

Фото: Маргарита Мостова

Експерт ГО “ЕКОЛТАВА” з питань енергоефективності  – Максим Макуха також провів консультації для учасників фестивалю на теми реалізації екологічних проектів у школах, а також  аспекти використання приладів відновлюваної енергетики в приватному секторі.

Наша команда,  рада запрошенню на цей захід, адже окрім цікавих майстер- класів для нас був корисним досвід проведення такої події за принципом екологічності: кожного дня організатори вели облік фактичної кількості присутніх для приготування відповідної кількості їжі, запровадили сортування відходів (сухе та органічне сміття) а також їх компостування та ферментацію (ЕМ — контейнери). Окремий акцент було зроблено на багаторазове використання ресурсів, зокрема  нержавіючий посуд, а також мінімізацію шкоди місцю проведення фестивалю — використання сухих дрів. Після семиденної події галявина була абсолютно чистою та неушкодженою.

Чим відрізняється фестиваль від інших масових фестивалів що відвідували? Виключно здоровим вегетаріанським харчуванням, ранковою гімнастикою, теплим вечірнім чаєм,  табу на штучні вироби та продукти,  а також алкоголь і шкідливі звички.

На питання чи буде фестиваль “ЗемлеТворение” наступного року збирати люд в екопоселенні, організатори відповідають: “Мабуть що буде, але яким саме — залежить від самої підтримки ідеї фестивалю і людей що будуть готові допомагати реалізовувати такі заходи”

Тож, зі своєї сторони радимо підтримувати такі екологічні та добрі ініціативи і  долучатися до них:

“ЗемлеТворение”

“ЕКОЛТАВА”

Розвивайтеся в гармонії з навколишнім середовищем, оточуючими та собою.

Менеджер зв’язків з громадськістю

ГО “ЕКОЛТАВА”  Маргарита Мостова