19 липня команду “ЕКОЛТАВИ” разом з журналістами приймала Горішньоплавнівська міська рада, під патронатом першого заступника міського голови Олександра Чуприни.

Нам пообіцяли продемонструвати здобутки, які вже отримало м. Горішні Плавні у сфері енергозбереження, розповісти про економію, а також про досвід, який отримали під час впровадження та експлуатації модернізованих об’єктів.

Варто зазначити, що це був насичений та показовий прес тур: 4 локації, серед яких КП “Міськсвітло”, КП “Теплоенерго”, Горішьоплавнівський водоканал (КП ВУВКГ) та житловий сектор.

На території Полтавського гірничозбагачувального комбінату (ГЗК) розміщені очисні споруди, що являють собою геотермальні установки. Наша медіа – делегація поспілкувалася з технічним директором Горішньоплавнівського Водоканалу – Олексієм Гайдабурою, який розповів про функції очисних споруд, що допомагають очищати воду, яка згодом стане джерелом тепла та використовуватиметься повторно.

“За добу надходить від 12 до 16 тис. м³ стічних вод, в залежності від погодних умов. Це дозволяє постачати за добу від 14 до 15 тис м³ очищеної води на потреби міста.

У 2008 році прийнято рішення сконструювати максимально економічний і енергоефективний об’єкт,  який би постачав очисні споруди теплом та гарячою водою за мінімальні кошти, тому у 2016 році введено в експлуатацію теплові насоси. Це дозволило відмовитися  від автономного електричного опалення на усіх об’єктах очисних споруд.”  – говорить Олексій.

Собівартість однієї гігакалорії, що виробляють теплові насоси – 770 грн. Порівнюючи з вартістю гігакалорії на газових чи автономних котельнях – це в середньому 50 % економії коштів. Стоки мають  вихідну температуру від 9+ до 19+градусів, а вже очищена вода має температуру 40+ – 60+ градусів.

Виконуючий обов’язки начальника цеху каналізації КП ВУВКГ – Євген Ромась детальніше розкрив принцип роботи теплових насосів.

“Тепловий насос качає очищені стоки на теплообмінник, їх температуру вбирає гліконова суміш. Гліколь обробляється тепловим насосом, що вбирає тепло з суміші, та, у свою чергу, передає його температуру на воду, що циркулює по батареях”

Для нагріву води до встановлення насосів використовувалися електричні котли. Зараз такий механізм економить підприємству до 35 % споживання електроенергії у порівнянні з періодом експлуатації котлів.

Починаючи з 2015 року, КП “Міськсвітло” у співпраці з департаментом ЖКГ Горішньоплавнівської міської ради почало процес заміни вуличних світильників з натрієвими лампами на автономні ліхтарі з LED освітленням.До кінця 2016 року все вуличне освітлення було модернізовано. Наразі це 1114 світильників.  

Потужність LED ламп в ліхтарях – 30 та 60 Вт. Раніше використовувалися  150 -ти Вт натрієві лампи.  

Директор КП “Міськсвітло” Василь Михайлик порівнює вигоди:

“Витрати на освітлення до модернізації становили 1470 тис. грн за рік, та ще й витрати на експлуатацію.  При LED- освітленні витрати сягають  347 тис. грн за рік.  Нові вуличні ліхтарі на самообслуговуванні, є повністю автономними, антивандальними. За допомогою спеціальної програми можна віддалено регулювати час роботи світильників в залежності від тривалості світлового дня”

Цікавим виявився досвід впровадження енергоощадних заходів в  ОСББ м. Горішні Плавні.  Жителі будинку з ОСББ “РУБІН 18” – одні з учасників міжнародного проекту “МІСЦЕВИЙ РОЗВИТОК ОРІЄНТОВАНИЙ НА ГРОМАДУ” від ЄС/ПРОООН, що дії з 2015 року у Горішньоплавнівській міській раді. Проект підтримує наступні ініціативи в ОСББ: Енергозбереження та енергоефективність, модернізація водопостачання та каналізації, запровадження системи  утилізації відходів.   

“Умови фінансування проекту з запровадження енергозберігаючих заходів у ОСББ такий: 50 % вартості надає ЄС спільно з ООН, 45 % кошти міського бюджету, та 5 % власні кошти ОСББ” – говорить Наталія Рубан, головний спеціаліст відділу благоустрою та житла Департаменту ЖКГ.

Голова Правління ОСББ “РУБІН 18” – Роман Дубецький:

“Починали з порядку, далі повністю поміняли труби на воду та опалення, встановили Індивідуальний тепловий пункт (ІТП) з погодним регулюванням, а також сонячні панелі для автономного освітлення у місцях загального користування. Це допоможе не залежити від постачання енергії з електромережі. Потужність панелей: – 600 Ват. А також замінили вікна в  усіх 4 під’їздах”

Всього для реалізації проекту  було відібрано 4 будинки з 16 заявлених.

Окремої уваги заслуговує четверта локація нашого прес – туру.

З травня 2015 року на території КП “Теплоенерго” знаходиться твердопаливна котельня, потужністю 1, 64 мегават, що забезпечує гарячою водою  абонентів 15 -го мікрорайону м. Горішні Плавні – а це 24 багатоквартирні будинки. Два твердопаливні котли,  потужністю 820 Квт кожен, можуть працювати на декількох видах палива: деревна щепа, дрова, а також торф та агропелети.

Наразі підприємство використовує лише дрова та щепу, як найбільш відповідну на доступну сировину. На котельні працюють лише 4 особи обслуговуючого персоналу. Таке виробництво має один маніпулятор для подачі дрів у котельню, вантажопідйомністю 600 кг, а також електричний дровокол – це забезпечує суттєву автоматизацію процесу.

Кошти на будівництво котельні виділено з державного та місцевого бюджетів, і частково за рахунок місцевих підприємств.

За словами головного інженера КП “Теплоенерго” Павла Сніжка, робота котельні економить до 1 млн м3газу за рік.

Цей прес тур наочно демонструє, що зміни на більш суттєвому рівні, ведуть до більш вагомих результатів. Наша організація продовжує поширювати  інформацію про уже наявний досвід Полтавщини в енергозбереженні та впровадженні відновлюваних джерел енергії. Ми хочемо надихнути полтавців інвестувати в сталий енергетичний розвиток та майбутнє нашої країни.

“ЕКОЛТАВА” висловлює подяку за сприяння в організації прес – туру Горішньоплавнівській міській раді, а також енергоменеджеру  Департаменту ЖКГ –  Дмитру Кошарі, та спеціалісту  зі створення ОСББ – Рубан Наталії

Менеджер по зв’язках із громадськістю ГО «ЕКОЛТАВА»
Маргарита Мостова

Діяльність здійснюється в рамках місцевого проекту “Центр сталого розвитку Полтавщини” за підтримки міжнародних грантових програм  LINK Регіонального Екологічного Центру, та CLEEN Створення коаліцій на місцях.
Проекти фінансуються Міністерством Клімату та Довкілля Норвегії, а також Європейським Союзом.