10 липня “ЕКОЛТАВА” в рамках проекту “Link: Центр сталого розвитку Полтавщини” здійснила третій інформаційний прес тур.
Цього разу ми, разом з представниками медіа відвідали Новосанжарський район та селище Нові Санжари.

Районний центр Нові Санжари відомий в Україні статусом «Населений пункт найкращого благоустрою і підтримки громадського порядку». Тож “ЕКОЛТАВА” обрала саме цей напрямок для свого візиту.
В рамках туру ми поспілкувалися з керівництвом селища та району. Селищний голова Інна Коба, та її заступник – Валентин Івашина розповіли про впровадження екологічних проектів на території Нових Санжар, а також про заходи з благоустрою.

Протягом останніх трьох років за кошти обласного бюджету проведено роботи по розчищенню русла річки Ворона, та укріпленню берега річки Ворскла.
“Щороку рівень річки падає майже на 1,5 метри. тому ми вбачаємо необхідність надалі встановити водорегулюючу споруду на кордоні Новосанжарського і Кобеляцького району, що забезпечить стабільний рівень води” – говорить Юрій Бовкун – начальник Новосанжарського міжрайонного управління водного господарства.

Фото: Микола Рябика

Фото: Микола Рябика

Цікавим виявився досвід Нових Санжар у ліквідації сміттєзвалищ. Наприклад, у 2008 році на місці колишнього стихійного смітника, силами місцевого самоврядування та громади, закладено молодий дубово – липовий парк «Батьки та діти початку третього тисячоліття»

Фото: Микола Рябика

Після вивезення близько 100 машин сміття, облаштовано Бузковий гай в урочищі Вовчі Гори, обладнаний стоянками для транспорту, спеціальними майданчиками для відпочинку, туалетами та урнами.
На сьогодні, гай, що розташований праворуч від повороту на Нові Санжари по трасі Полтава – Олександрія – чудове місце для відпочинку не тільки місцевих, а й попутних подорожуючих.

Фото: Микола Рябика

На території Новосанжарського району вже кілька років впроваджується  Українсько-швейцарський проект “DESPRO” Підтримка децентралізації в Україні.
Нові Санжари отримали статус найчистішого населеного пункту району.
Про заходи в рамках проекту ми запитали у селищної голови – Інни Коби.

Фото: Микола Рябика

У 2016 році, за кошти німецьких парнерів в Україні  – GIZ, на місці колишніх чагарників створено Меморіальний комплекс “Місце зупинки Івана Мазепи”, новий пляж та зону відпочинку з відповідною інфраструктурою.

Фото: Микола Рябика

Окремої уваги заслуговує візит “ЕКОЛТАВИ” та журналістів на полігон твердих побутових відходів у с. Зачепилівка
Голова Новосанжарської районної держадміністрації – Сергій Бульбаха стверджує, що це єдине в Полтавській області звалище відходів, що має всі дозвільні документи від управління ЖКГ і екологічної інспекції.
Полігон, площею 2 га, розрахований на 60 тис. т, його експлуатаційні можливості дозволяють приймати сміття з усього району протягом 5 років.
На сьогодні, сюди звозять відходи з 5 населених пунктів, до кінця року заплановано приєднати ще 6 громад.

Фото: Микола Рябика

Фото: Микола Рябика

З 2015 року Новосанжарською РДА, спільно з німецькими  партнерами GIZ ( Німецьке товариство міжнародного співробітництва”  та проекту “DESPRO”, організовано роботи для посилення спроможності полігону обслуговувати територію всього району. Попри це, пан Сергій стверджує: “Наше основне завдання, окрім розбудови інфраструктури, змінювати ментальність людей у поведінці з відходами.”

А завдання “ЕКОЛТАВИ” – поширювати знання та навички, щоб таких відходів у щоденному споживанні ставало менше, а наявні ресурси споживалися раціонально. Тож, в рамках “DESPRO” проведено конкурс по сортуванню відходів серед учнівської молоді Новосанжарщини. За місяць зібрано і передано на переробку більше тонни пластику. Отримані кошти були витрачені на потреби шкіл – учасниць.
Проектний менеджер ГО “ЕКОЛТАВА” – Микола Рябика презентував учасникам туру посібник “Село без сміття”. Зібрані в ньому матеріали, детально описують процес проведення інформаційних просвітницьких компаній у питаннях поводження з відходами на території Новосанжарського району та інших населених пунктів Полтавської області.

Отак, спільними зусиллями, єдиному бажанню громади та органів самоврядування створювати та розвивати свій край, можна досягти помітних змін вже сьогодні.

Команда “ЕКОЛТАВИ” дякує учасникам туру: Керівництву Новосанжарської селищної ради – Інні Кобі та Валентину Івашині, Голові Новосанжарської РДА – Сергію Бульбасі за організаційну підтримку. А також журналістам: Євгенії Каблучці (“Енерголайф.info”), Інні Безуглій та Євгену Чорному (Полтавська телевізійна студія “МІСТО”), Олені Вохницькій (газета “Події та коментарі”), Ліні Решетник (портал “ВПолтаві.info”), Інні Куліш (програма “Екопрактикум” РД “Лтава”), Ярославі Фоміній (газета “КОЛО”), Наталії Очкань (“Українське радіо”), Вікторії Жиженковій (ІА “Новини Полтавщини”) та Лідії Ритченко (ОДТРК “Лтава”)

Менеджер зв’язків із громадськістю ГО “ЕКОЛТАВА”
Маргарита Мостова

Діяльність здійснюється в рамках місцевого проекту “Центр сталого розвитку Полтавщини” за підтримки міжнародних грантових програм LINK Регіонального Екологічного Центру, та CLEEN Створення коаліцій на місцях. Проекти фінансуються Міністерством Клімату та Довкілля Норвегії, а також Європейським Союзом.