8 вересня Міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак презентував електронний сервіс«Ecomapa.gov.ua». Ця програма включає інтерактивну мапу сміттєзвалищ України та мобільний додаток із функцією он-лайн сповіщення про виявленні сміттєзвалища.

Як зазначається на сайті Кабінету міністрів, метою запровадження сервісу є проведення моніторингу щодо наявних сміттєзвалищ в Україні.

– Сервіс буде постійно оновлюватися, окрім місця сміттєзвалища, ми додаватимемо дані про його морфологію, про стан ліквідації, – розповів Остап Семерак.

Міністр закликав усіх користуватись анонсованим сервісом, адже інформація, яка надходить від місцевих органів влади не відображає у повному обсязі ситуацію щодо місць видалення відходів. Так, на сьогодні, зібрані дані відображають лише 20% від реального становища.

– Космічні геознімки з місць звалищ сміття, які ми використовували для порівняння інформації наданої областями, зокрема, Харківської і Київської, показали, що облдержадміністрації не володіють повною картиною сміттєзвалищ. Немає жодної області, яка б надала всю повну картину їх геолокації. Органи місцевого самоврядування, незважаючи на те, що це їх зона відповідальності, не зацікавлені у відображенні об’єктивної картини стану сміттєзвалищ та не готові визнати масштаби проблеми. Ми не побачили за ці два місяці їх бажання боротися з нею, – сказав Остап Семерак.

Сервіс намагалися зробити більш простим та доступнішим для українців, щоб кожен мав можливість взяти участь у захисті довкілля рідної країни.

– Кожен може зайти на сторінку сервісу, зареєструватися і залишити повідомлення про звалище. Ця інформація оброблятиметься і надсилатиметься у вигляді звернень громадян до відповідних органів, – додав урядовець.

Також електронний сервіс включає мобільний додаток на базі кількох програмних систем, який дозволяє кожному громадянину України сфотографувати будь-яке сміттєзвалище та надіслати фото на веб-портал Мінприроди.

Отримана інформація буде оперативно опрацьована та нанесена  на карту. У разі виявлення стихійних сміттєзвалищ Мінприроди надсилатиме отриману інформацію до органів місцевої влади зі спонуканням їх ліквідувати.  Кожен громадянин зможе побачити процес усунення порушень в оновлених статусах, передбачених додатками.

Про переваги та недоліки цього сервісу висловив свою думку активіст і координатор проектів ГО «Еколтава» Максим Макуха.

– За межами України такий сервіс запроваджено досить давно. Складно одразу оцінити переваги цієї програми. Доволі часто це просто не доводиться до логічного завершення. Але є позитивний досвід, наприклад, Естонії. Участь у ліквідації звалищ приймала велика кількість громадян та багато державних структур. Це дуже цікаве нововведення для України. Можливо це буде просто перелік звалищ, а можливо це й справді спрямує населення на захист населення, – зазначає пан Максим.